Rekordman v hladovění: Kvůli experimentu vydržel 382 dní bez jídla. Přežil bez újmy a změnil se k nepoznání

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Tlusty muz
Zdroj: Shutterstock

Zamysleli jste se někdy nad tím, jak dlouho je člověk schopen vydržet bez jídla? V minulosti lidé dokázali, že příjem potravin není alfou a omegou fungování lidského organismu a dá se bez něj i delší dobu přežít. První rekord v půstu padl už před více než padesáti lety, kdy skotský mladík vydržel bez jídla více než rok.

Obezita je dnes považována za jednu z nejčastějších civilizačních chorob. Ačkoliv žijeme neustále rychleji, s váhou nám to moc nepomáhá. Moderní technologie nás totiž čím dál více upoutávají na gauč a ve spojitosti s nezdravým stravováním se pak ručička na váze posouvá výš a výš.

Mladý Skot se rozhodl zatočit s obezitou

Vysoká váha byla ale problémem už ve dvacátém století. Důkazem toho je mladík jménem Angus Barbieri, který se s vysokou váhou rozhodl zatočit po svém. Stal se součástí vědeckého experimentu a v roce 1966 se zapsal do historie jako rekordman v půstu.

Více než rok nepozřel žádné jídlo. Za tu dobu výrazně zhubl a dokázal tím, že jídlo není pro člověka alfou a omegou. Každopádně je nutné zmínit, že byl po celou dobu pod dohledem lékařů, kteří neustále dohlíželi na jeho zdravotní stav.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Baxter✨ (@baxterpop)

Angus žil ve Skotsku, kde pracoval v rodinné restauraci specializující se na přípravu anglické pochoutky fish and chips. Ve svých dvaceti šesti letech byl velmi obézní. Vážil více než dvě stě kilo a rozhodl se s tím něco udělat.

Snaha zhubnout jako hlavní motivace

Taková váha totiž neprospívala jeho zdraví a ani vzhledu. Vyhledal tak odbornou lékařskou pomoc a po konzultaci mu bylo doporučeno hladovění. Angus vzal tento úkol velmi vážně, a přestože původně chtěl hladovět pouze krátkodobě, nakonec se mu podařilo stanovit světový rekord, který nebyl dodnes pokořen.

Vydržel to celých tři sta osmdesát dva dní. V té době přijímal pouze tekutiny jako vodu, sodovku, čaj a kávu, plus lékaři předepsané vitamíny, aby jeho tělo tento půst zvládalo. Občas si do svého čaje nebo kávy přidal trochu mléka či cukru.

Za více než rok hladovění zhubl sto pětadvacet kilo a změnil se k nepoznání. Během této doby byl neustále pod dohledem lékařů, kteří mu pravidelně odebírali moč a monitorovali jeho celkový stav, aby nedošlo k selhání orgánů.

Experiment přežil bez následků

Jeho první jídlo po více než roce bylo vařené vejce, které ho velmi zasytilo, ale sám přiznal, že už vlastně zapomněl, jak jídlo chutná. Rozhodl se, že už se nevrátí do rodinného podniku s nezdravým jídlem, a svou váhu se snažil si udržet.

Během pěti následujících let přibral pouze sedm kilo a neměl žádné zdravotní problémy. Dožil se věku jednapadesáti let a měl dva syny.

Svým činem se nejenom zapsal do Guinessovy knihy rekordů, ale také ukázal, jak je lidské tělo navrženo a že jsou pro něj mnohem důležitější tekutiny než pevná strava. I méně zdatný jedinec tak dokáže z tukových zásob žít poměrně dlouhou dobu.

Rozhodně však nebyl správným příkladem pro ostatní obézní jedince. Hladovění totiž není nejlepší cestou k vysněné postavě a několik lidí, kteří se po jeho vzoru rozhodli hladovět, málem přišlo o život.

Nejlepším a nejefektivnějším způsobem, jak se dopracovat k tělu snů, je zdravá a vyvážená strava, pravidelný pohyb, a hlavně psychická pohoda.

Zdroj: mysteriesrunsolved.com, refresher.com, en.wikipedia.org
Autor: Karolína Stoczková


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články