Kosmetika plná jedu: Masová vražedkyně úmyslně zabila přes 650 mužů. Její důvody byly téměř šlechetné

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Giulia Tofana
Zdroj: Paolo Veronese, Public domain, via Wikimedia Commons

Pravděpodobně největší masová vražedkyně všech dob, Giulia Tofana, proslula výrobou speciální kosmetiky s přídavkem jedu. Chtěla tak pomoci nešťastným ženám osvobodit se z manželství.

Za dobu své činnosti otrávila a zabila více než 650 lidí. Skoro by se chtělo říci, že její záměr byl ušlechtilý.
Jediný důvod, proč to dělala, byl soucit se ženami trpícími v domluvených manželstvích. Chtěla jim tak pomoci se z nešťastného svazku osvobodit.

Vraždila už její matka

Giulia Tofana se narodila v roce 1620 v italském Palermu. Její matka byla obviněna z vraždy svého manžela a popravena.

Manželství plná bití a ponižování

V 17. století byla rodiči domluvená manželství naprosto běžná. Nebylo neobvyklé, že takovéto svazky ve společnosti, kde neměly ženy téměř žádné postavení, byly plné ponižování a násilí. Manželství z lásky byl v té době prakticky cizí pojem a rozvody neexistovaly.

Pro Tofanu, která se již od mládí zajímala o výrobu různých lektvarů, představovalo zabití manžela jediný způsob, jak nešťastné ženy z manželství vysvobodit.

Vyvinula svůj vlastní jed a pojmenovala ho příznačně – Aqua Tofana. Někteří historici uvádějí, že je možné, že jed vyrobila už její matka, která dceři předala tento „rodinný recept“.

Aqua Tofana obsahovala arsen, olovo a výtažek z rulíku zlomocného. Výrobek byl velmi nenápadný, jednalo se o bezbarvou tekutinu, která se snadno přidala do jakéhokoli nápoje či jídla.

Kosmetika, která zabíjí

Tofana výrobek prodávala v kosmetických lahvičkách, vše tak bylo naprosto nenápadné. Kosmetická lahvička na nočním stolku ženy nemohla vzbudit žádné podezření.

Trvalo celých padesát let, než byla Tofanina živnost a „pomoc“ nešťastným ženám odhalena.

Vše se provalilo kvůli jedné ze zákaznic, která chtěla otrávit svého manžela přidáním jedu do polévky. Ta si svůj záměr nakonec rozmyslela a muži radši vše pověděla, aby jídlo nesnědl.

Celou událost se samozřejmě dozvěděly místní úřady a Giulia byla zatčena a vyslýchána.

Při mučení se „kosmetická vražedkyně“ přiznala, že svými jedy zabila přes šest stovek mužů. Byla odsouzena k smrti a v červenci 1659 popravena v Římě.

Autor: Michaela Pauerová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články