Sériový vrah, nebo oběť systému? Z příběhu Alberta DeSalva vám bude běhat mráz po zádech

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Albert De Salvo
Zdroj: Profimedia

Většina sériových vrahů se i po dopadení snaží bránit a u soudu dokázat svou nevinu. Málokdy se stane, že by se někdo dobrovolně přiznal k něčemu, co nikdy neudělal. Případ Alberta DeSalva možná k takovým patří.

Už jako malý kluk byl problémový. To ale především kvůli výchově agresivním otcem. Ten před ním jednoho dne matce vymlátil zuby, také jí lámal ruce, zatímco se na to chlapec díval.

Ve svých dvanácti letech byl DeSalvo poprvé zatčen za krádeže. K těm ho údajně donutil jeho otec. I bez jeho dohledu byl ale později problémovým mladým mužem. I v dobách, kdy působil v armádě, bylo kolem něho neustále plno kriminalistických případů.

Sloužil u vojenské policie

Albert DeSalvo sloužil jako seržant u vojenské policie. A to i přesto, že byl dříve souzen. Všechny jeho zločiny byly vždy odpuštěny a jeho snaha sloužit vlasti byla považována za možnost, jak své drobné přestupky proti zákonu odčinit.

V době jeho služby u policie začaly v okolí jeho bydliště vraždy. Celkem třináct žen bylo nalezeno ve svých domovech. Ženy byly znásilněny a později uškrceny vlastním oblečením.

U žádné z nich nebylo zjištěno násilné vniknutí do domu, proto se předpokládalo, že ženy násilníka znaly, nebo ho pozvaly dál dobrovolně z jiného důvodu.

Kromě těchto vražd se policie ve stejnou chvíli snažila vyřešit i řadu dalších znásilnění, u kterých oběti přežily. Nebylo zcela jisté, zda spolu případy nějak souvisí.

Odhalilo ho neuvážené jednání

27. října 1964 DeSalvo napadl svou poslední oběť. Přivázal ji v jejím domě k posteli, svlékl ji, pak se ale z nepochopitelných důvodů omluvil a odešel z domu. Žena vše nahlásila na policii.

Znásilněné ženy, které policie tou dobou vyslýchala, určily DeSalva jako muže, který jim ublížil, jakmile dostaly do rukou jeho fotografii. A tak byl násilník zatčen. Nikdo ovšem nečekal, že se přizná i k vraždám.

Sám se usvědčil, ale důkazy se nikdy nenašly

Poté, co byl DeSalvo zatčen a obviněn z několika znásilnění, sám před soudem začal tvrdit, že je i hledaným vrahem třinácti žen. Policie netušila, co si o tom myslet. V domech, na mrtvolách ani u samotného DeSalva doma se totiž nenašly důkazy.

Albert DeSalvo se ale přiznal během procesu, několikrát u výslechu, byl dokonce podroben i hypnóze, ve které na svém provinění nadále trval. Zda ženy skutečně zabil, není dodnes jasné.

DeSalvo zemřel v roce 1973 ve věku čtyřiceti dvou let. Předtím byl několik let v psychiatrické léčebně a doktoři se snažili zjistit, co ho vedlo k jeho činům a možná i k falešnému doznání.

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články