JonBenét Ramsey: Smrt dětské královny krásy zůstává stále záhadou. Mezi podezřelými jsou i její nejbližší

od Nikola Jaroschová
4 minuty čtení
JonBenet Ramsey
Zdroj: Profimedia

26. prosince 1996 přijala coloradská policie hovor od manželů Ramseyových na tísňové lince. Oznámili, že jejich šestiletá dcera JonBénet Ramsey byla unesena a pachatel zanechal na místě žádost o výkupné požadující 118 000 dolarů. O několik hodin později byla dívka nalezena mrtvá – přímo v jejich domě v Boulderu v Coloradu. Šokující vražda dětské královny krásy byla jen začátkem velkého tajemství, které trvá již čtvrt století.

Za tu dobu již vyšetřovatelé otestovali více než 1000 vzorků DNA, zkontrolovali a prošetřili více než 21 000 tipů, dopisů a emailů. Cestovali do 19 států, vyslechli přes 1000 lidí a zpracovali více než 1500 důkazů. I přesto zůstává případ stále nevyřešen.

Kdo zabil dětskou hvězdu?

Vražda malé JonBénet Ramsey ochromila Ameriku. Případ byl velice mediálně sledovaný a policie zvažovala stovky podezřelých. Detektivové si kladli zásadní otázku, zda byla za její smrt odpovědná rodina či někdo zvenčí. Nahlédli do života hospodyně, sousedů a všech možných deviantů. I přes řadu stop i několik falešných přiznání, však zůstává dívčina vražda dodnes záhadou.

Modrooká panenka

Život malé JonBénet byl velmi krátký, ale intenzivní a pro nezávislého pozorovatele úžasný. Dívka se narodila v srpnu roku 1990 do bohaté rodiny Johna a Patsy Ramseyových. Většinu svého dětství pak strávila na dětských soutěžích krásy, které s přehledem vyhrávala.

Než jí bylo šest let získala již několik titulů a pro její vzhled andílka s modrýma očima a blond vlásky ji Amerika doslova zbožňovala. Ačkoli později mnozí kritizovali některé fotky jako nevhodné pro její nízký věk.

Jinak žila malá JonBénet relativně normální život. Bydlela se svými rodiči a o tři roky starším bratrem Burkem v Boulderu v Coloradu, kde právě začala navštěvovat základní školu. Ještě 25. prosince 1996 oslavila se svou rodinou Vánoce. O několik hodin později byla nalezena mrtvá.

Rodiče dceru ten večer uložili do postele jako každý jiný den. Vše se zdálo být v pořádku, a co se stalo v pozdních nočních či časných ranních hodinách, nikdo neví. Kromě vraha.

V půl šesté ráno si Patsy všimla lístku přilepeného na schodišti. Byl to dvou a půl stránkový vzkaz, ve kterém autor tvrdil, že má jejich dceru a za její bezpečný návrat požadoval 118 000 dolarů s tím, že se ozve do deseti hodin dopoledne. JonBénet opravdu nebyla ve své ložnici, a tak vyděšená Patsy vzbudila manžela a zavolali na tísňovou linku.

Přestože se do domu sjela policie i přátelé, po pohřešované dívce nebyly žádné stopy. Když odešli, zůstala zde pouze vyšetřovatelka Linda Arndt, aby s rodiči čekala na telefonát od únosce. Nikdo se neozval, což bylo zvláštní. Proto Linda navrhla Johnu Ramseymu, aby znovu prohledal celý dům a ujistil se, zda neobjeví něco podezřelého.

Děsivý objev v suterénu

John poté sešel do sklepa, který policie ještě neprohledávala. Právě zde našel mrtvé tělo své malé dcery. Ležela na přikrývce, ruce svázané nad hlavou a přes ústa pásku. Podle následné pitvy byl příčinou úmrtí úder do hlavy a následné škrcení nylonovou šňůrou.

Policie důkladně nezajistila místo činu

Po tomto strašném objevu udělalo boulderské policejní oddělení mnoho chyb, které ovlivnily a ohrozily vyšetřování. Nezastavili otce malé JonBénet, který vynesl tělo své dcery ze sklepa ven a oba rodiče nevyslýchali odděleně.

Také vpustili do domu několik návštěvníků, kteří při úklidu poškodili místo činu a mohli odstranit potenciálně důležité otisky a stopy. Neschopnost policistů řádně zabezpečit celé místo činu je považována za jeden z hlavních důvodů, proč bylo řešení případu tak obtížné.

Rodiče podezřelými číslo jedna

Netrvalo dlouho a rodiče malé JonBénet se stali hlavními podezřelými. Už jen to, že bylo její tělo nalezeno v domě, přinášelo pravděpodobnost, že se na její smrti podílel blízký člen rodiny. John i Patsy Ramseyovi se také rychle obrátili na právníka, což některým připadalo podezřelé. Při výslechu byli podle policie velmi opatrní.

Podivné výkupné

Papír, na kterém byla žádost o výkupné, pocházel z Patsyina poznámkového bloku. I obsah vzkazu vypadal podezřele. Jednak byla zpráva o výkupném moc dlouhá, přes několik stránek, což nebývá obvyklé. Za druhé únosce žádal podivně konkrétní částku – 118 000 dolarů.

Ukázalo se, že přesně stejnou částku dostal John Ramsey ten rok v práci jako vánoční bonus. A podle jeho kolegů, kromě Johna jen velmi málo lidí znalo toto číslo. Vyšetřovatelé se proto domnívali, že rodiče mohli svoji dceru zabít náhodou a poté vše zinscenovali tak, aby to vypadalo, že ji zabil někdo zvenčí. Ramseyovi obvinění neústupně odmítali.

Americká veřejnost měla jasno

Veřejnému mínění o rodičích – vrazích nepřidalo ani to, že dceru tak hojně posílali na soutěže krásy. John i Patsy však tvrdili, že to byl jeden z dceřiných koníčků a vše dělala dobrovolně. Ani to však jejich pověsti nepomohlo.

Záhadný vetřelec

Záhada se protahovala a na výpomoc byli povoláni různí vyšetřovatelé. Někteří s jistotou věřili, že je pronásledování rodičů neetickým honem na nevinné lidi. S poukázáním na důkazy, jako neznámý otisk boty poblíž místa činu a možná stopa paralyzéru na JonBénetině těle, si byli jistí, že musí jít o neznámého pachatele. Záhadný vetřelec se do domu mohl vkrást otevřeným oknem v suterénu.

Jak šel čas vyšetřovatelé shromáždili dlouhý seznam možných podezřelých. S ohledem na JonBénetinu účast v soutěžích krásy mohl stát za zločinem pedofil či sexuální delikvent. Prověřili mnoho lidí, testy DNA je však vždy osvobodily. Podezřelá byla i hospodyně, elektrikář, a dokonce i místní Santa.

S nejkontroverznější teorií přišel dokumentární seriál stanice CBS v roce 2016. Ten za možného vraha označil JonBénetina bratra Burka, kterému bylo v době její smrti 9 let. V dívčině žaludku byl nalezen nestrávený ananas a v kuchyni nalezena miska s ananasem. Patsy ale popřela, že by dceři ananas tehdy večer připravovala.

Dokument přišel s tím, že si pro sebe malý Burke připravil ananas jako pozdní noční svačinku. Když si pak jeho malá sestra chtěla kousek také vzít, Burke ji praštil do hlavy nějakým předmětem. Rodiče, kteří si mysleli že je mrtvá, pak zinscenovali její vraždu, aby vše zakryli. Za tuto teorii Ramseyovi CBS zažalovali.

Patsy následovala svou dceru

Díky odběrům DNA byla rodina Ramseyových oficiálně očištěna. Stalo se tak dva roky poté, co Patsy zemřela na rakovinu. Později byl ovšem tento závěr opět zpochybněn, protože původní důkazní DNA se ukázala jako bezcenná. Ramseyovi však nebyli nikdy oficiálně obviněni a celý případ tak zůstává stále otevřený. Dodnes však spousta lidí věří, že jsou rodiče vinni.

Přes všechna vodítka i konspirační teorie dodnes nejsou vyšetřovatelé blíž k vyřešení celého případu. Není tak jisté, zda se někdy dočkáme odpovědi na otázku, kdo zavraždil malou královnu krásy. Zatím se zdá, že pravda o její smrti zemřela spolu s ní.

Zdroj: allthatsinteresting.com, en.wikipedia.org, edition.cnn.com
Autor: Michaela Pauerová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články