John Douglas profiloval „lidské zrůdy“. Takto vypadá muž, který pohlédl do očí většiny sériových vrahů

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Seriovi vrazi
Seriovi vrazi

O seriálu Mindhunter: Lovci myšlenek nespíš slyšelo mnoho z vás. Jde o poměrně novou krimi sérii vydanou Netflixem, ve které se hlavní hrdina Holden Folds dostává do hlavy zločincům a řeší tak případy, se kterými si jiní kriminalisté neví rady. Málokdo ale ví, že je postava založena na skutečném policistovi.

Složité případy, které jsou schopni rozluštit jen ti nejlepší detektivové, to je to, co v současné době diváky láká. Nikoho nezajímají vraždy, u kterých je předem jasné, proč je pachatel provedl.

Sherlock Holmes se stal konec konců oblíbeným také především proto, že dokázal jakýmsi způsobem zločincům číst myšlenky a zjistit z jediného pohledu fakta o jejich životě.

Za takového skutečného Sherlocka by mohl být označován John Douglas, kriminalista, který se už roky zabývá profilováním pachatelů vražd a sériových vražd.

Má to vliv i na můj osobní život

John Douglas se k FBI přidal v roce 1970, když mu bylo pouhých dvacet pět let. Už tehdy projevil obrovský talent na získávání informací a doznání zločinců. Ten se během let zkušeností ještě několikrát znásobil.

V roce 1976 začal Douglas vyučovat nové agenty dovednosti v psychologii. Objasnil svým studentům, jak se mají podezřelého ptát, co u něho sledovat a jak zajistit, aby měl pocit, že s ním sympatizují, protože v takových případech se doznají snadněji.

Pravděpodobně nejznámějším případem, který byl pomocí Douglase vyřešen, se staly sériové vraždy černošských mladíků v letech 1979 až 1981. Policie tehdy věřila, že je za činy rasismus, a pátrala především mezi bělochy.

Douglas ale odhalil fakt, že přítomnost bílého člověka by v uzavřené skupině černochů nadělala velké zmatky, a proto bude nejspíše vrahem někdo stejné rasy jako oběti.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený John E. Douglas (@johndouglasmindhunter)

To se později také potvrdilo a sám Douglas měl tu čest vraha vyslechnout a donutit k přiznání.

Policista později v několika rozhovorech přiznal, že se snaží, aby jeho schopnosti vypadaly jako čtení myšlenek. Snaží se vcítit do jejich situace a navázat s nimi blízké spojení.

To ale samozřejmě vyžaduje velkou psychickou daň, protože nemůže člověka pouze odsoudit za jeho činy, nýbrž se ho snaží pochopit a svým způsobem ospravedlnit jeho jednání. Samozřejmě pouze do té doby, než je zatčený poslán před soud.

Douglas tvrdí, že byl vzorem pro Hannibala

Jak již bylo zmíněno v úvodu článku, je oficiální informací, že se Douglas stal inspirací pro hlavního hrdinu seriálu Lovci myšlenek. Stejně tak se stal předlohou pro Jasona Gideona z Myšlenek zločince.

On sám tvrdí, že byl předlohou i pro Mlčení jehňátek a Hannibala, tvůrci to ale popírají. Nicméně je možné, že se alespoň minimálně inspirovali tímto policistou, který se stává postrachem všech zatčených a podezřelých po celých USA.

Tento muž vyslechl snad všechny sériové vrahy jako byl Ted Bundy, Edmund Kemper a mnoho dalších lidských zrůd.

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články