Harvey Murray Glatman: Své oběti lákal na příslib slávy. Focení pro neexistující časopis se změnilo v boj o holý život

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Harvey Glatman
Harvey Glatman

Patřil k jedněm z nejhrozivějších sériových vrahů 50. let minulého století. Sklony k násilí se u něho projevily už v dětských letech. Harvey Murray Glatman své oběti lákal na příslib slávy.

Glatman se narodil v roce 1927 v Bronxu. Vyrůstal v židovské rodině a už od raného dětství měl problém se svými rodiči. Ti na něho byli přísní, často ho trestali za drobnosti, kterými se provinil.

Brzy se ale ukázalo, že chyba nebyla v rodičích, ale v samotném Glatmanovi. Trpěl totiž problémy, kvůli kterým ho nakonec rodina vzala dokonce na vyšetření k lékaři. Jenže ten nedokázal pomoci, a později proto z Glatmana vyrostl vraždící maniak.

Už jako mladý měl sadomasochistické choutky

Podivného chování si rodiče všímali u Glatmana už od jeho brzkých let. Všechno se ale změnilo s událostí, po které se rozhodli všechno řešit. Stalo se to, když mu bylo dvanáct.

Večer po koupeli si rodiče všimli, že má jejich syn oteklý krk a na něm červené rýhy. Snažili se z něho proto dostat, co se stalo. On se nakonec přiznal a pravda je nepotěšila.

Glatman přiznal, že si omotal řetízek od špuntu kolem krku a protáhl ho odtokem vany. Tím utáhl smyčku na maximum, a dosáhl dokonce jakéhosi intimního vzrušení.

Matka se rozhodla zajít k psychiatrovi a nechat syna vyšetřit. Ten ale nakonec konstatoval, že z toho Glatman vyroste. To se bohužel nenaplnilo.

Své oběti zneužíval a fotografoval

V roce 1957 se Glatman přestěhoval do Kalifornie, kde pod záminkou hledání nových modelek kontaktoval dívky s nabídkou focení pro časopis. Ty později vzal do svého bytu, kde je zavraždil.

Celkem tři oběti Glatman zneužil a nafotil s nimi nespočet nedobrovolných lechtivých fotek. Poté ženy uškrtil a jejich těla pohodil v odlehlé krajině.

Kromě smrti tří žen je pravděpodobně zodpovědný ještě za jednu vraždu, která mu ale nikdy nebyla prokázána. Oběť, která byla nalezena uškrcená a pohozená na podobném místě jako ostatní ženy, nebyla s Glatmanem nikdy oficiálně spojena.

V roce 1958 byl Glatman přistižen při únosu čtvrté ženy, která se měla stát jeho další obětí. Měla však více štěstí než ostatní a policii pomohla k zatčení sériového vraha.

Glatman při soudním procesu nic nepopíral. Ke všem třem vraždám se přiznal, dokonce policii předložil lechtivéfotografie, které se ženami nafotil.

Byl odsouzen k trestu smrti. I ten přijal bez jakékoli snahy na obranu. Nakonec byl poslán do plynové komory v září roku 1959.

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články