Exorcista Daniel Peter Corogeanu provedl obřad, při kterém usmrtil jeptišku

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Daniel Petre Corogeanu
Daniel Petre Corogeanu

Maricica Irina Cornici byla pravoslavná jeptiška v klášteře v rumunském Tanacu. Podle jejího lékaře trpěla schizofrenií. Klášterní kněz se ale rozhodl vzít léčbu do vlastních rukou a společně s několika jeptiškami na mladé ženě provedl exorcistický rituál. Dívka ho nepřežila.

Křesťanská víra to neměla v Rumunsku příliš jednoduché. V dobách Rumunské socialistické republiky, tedy od roku 1947 až do roku 1989, byl na základě komunistického státního zřízení v celé republice velmi výrazně doporučován a podporován ateismus.

Po státním převratu byla svoboda náboženství opět plně obnovena. Navrátili se tak pronásledovaní křesťané a církev se začala vracet do života lidí. Obnovovat se začaly především pravoslavné kláštery s mnichy a jeptiškami.

Ze sirotka jeptiškou

Maricica Irina Cornici se narodila v roce 1982. Se svým bratrem žila pouze s otcem, po jeho sebevraždě ale skončily obě děti v sirotčinci.

Nějaký čas pracovala v zahraničí jako chůva, nakonec ji ale kamarádka přemluvila, ať se stejně jako ona stane jeptiškou. Dívka nakonec souhlasila.

Lékař diagnostikoval psychickou poruchu

Krátce nato se u Maricicy začaly objevovat zvláštní stavy. Bezdůvodně se smála při vykonávané mši a také začala slýchat hlas, o kterém si myslela, že patří samotnému ďáblu.

Mladá jeptiška nakonec navštívila psychiatra, který diagnostikoval schizofrenii. Předepsal jí léky a poslal ji zpět do kláštera v Tanacu s tím, že má za deset dní přijít na kontrolu. K tomu už ale nedošlo.

Kněz věřil, že je posedlá

V klášteře Nejsvětější Trojice působil v té době kněz Daniel Peter Corogeanu. Jak později ukázalo vyšetřování, tehdy devětadvacetiletý muž byl vysvěcen na kněze, aniž by dokončil k tomu potřebné studium teologie. On a další čtyři jeptišky se rozhodli nemocné dívce pomoci jinak. Věřili totiž, že je posedlá ďáblem, a tak provedli vymítání.

Jeptiška byla přivázána ke kříži. Podle kněze to bylo proto, že se chovala agresivně a nechtěla pít svěcenou vodu. Měla také zavázaná ústa ručníkem. V tomto stavu ji ponechali tři dny v jednom ze sklepů kláštera, a to bez jídla a bez vody. Dívka měla zemřít na dehydrataci, vyčerpání a nedostatek kyslíku.

Verdikt: vražda

Soud s knězem a jeptiškami trval téměř dva roky. Všichni byli nakonec odsouzeni za vraždu druhého stupně. Kněz obdržel trest čtrnáct let nepodmíněně, matka představená osm let a tři řádové sestry pět let.

Všechny jeptišky byly nakonec propuštěny po čtyřech letech za dobré chování a Corogeanovi byl trest snížen na polovinu, tedy sedm let za mřížemi.

Pravoslavná církev je jedna z nejdůvěryhodnějších institucí v Rumunsku, a ani tento skandál její pověst příliš nepoškodil. Mnoho lidí bylo i během soudu na straně kněze i jeptišek. Dokonce vlastní bratr oběti tvrdil, že byl několikrát sám přítomen jejímu posednutí ďáblem.

Zdroj: Nbcnews.com, Wikipedia
Autor: Markéta Mladá


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články