Tričko s Che Guevarou nosil i princ Harry či Johnny Depp. Opravdu nevěděli, že jde o teroristu a masového vraha?

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Che Gueverara
Zdroj: Shutterstock

Che Guevara byl jeden z nejslavnějších marxistických revolucionářů. Ale také terorista a masový vrah. Jak je možné, že se tato kontroverzní osobnost stala jednou z největších popkulturních ikon? Opravdu lidé netušili, že mají na tričku portrét jednoho z nejhorších teroristů 20. století?

Typický obrázek partyzánského bojovníka s baretem. Člověk se s ním nejčastěji setkával na oblečení, ale sehnat si mohl také zapalovač, kryt na telefon nebo popelník. Zkrátka téměř vše. Oblíbené triko nosil například i slavný rapper Jay-Z, herec Johnny Depp či samotný princ Harry.

Symbol revoluce

Fotka pochází z roku 1960 a pořídil ji kubánský fotograf Alberto Korda. Nicméně obrázek, který z této fotky vychází a který Guevaru tak proslavil, vytvořil irský umělec Jim Fitzpatrick, který byl jeho velkým obdivovatelem.

Postupem času se oblečení s tímto mužem i obraz sám objevovaly na různých akcích studentů, především pak na protestech. Studenti tím chtěli zřejmě vyjádřit svou náklonost k revoluci. Pravděpodobně ale měli na mysli svou vlastní revoluci, proti škole či rodičům.

Velkým značkám se design líbil

Nakonec došlo k úplnému vyprázdnění tohoto symbolu a forma zvítězila nad obsahem. Oblečení i jiné věci kupovali lidé, kteří vůbec netušili, kdo vlastně Che Guevara byl. Dopomohly tomu i módní domy, které začaly vyobrazení používat. Jednalo se například o značky Gap, Vans, ale i Louis Vuitton.

Zajímavé je, že nošení věcí s komunistickým aktivistou žádným způsobem nestigmatizovalo jejich nositele. Pokud by měl někdo na sobě triko s Hitlerem nebo například s konfederační vlajkou (symbol rasismu), došlo by pravděpodobně k odmítavé reakci širokého okolí.

U Che Guevary k ničemu takovému nedošlo. Naopak. Jeho podobizna se stala součástí popkultury. A to i přesto, že historie tohoto revolucionáře je také pořádně temná.

Revolucionář i vrah

Během převratu, kdy se dostal k moci Fidel Castro, měl Che Guevara osobně zabít asi 216 lidí. Na začátku nově vznikajícího režimu pak neváhal a začal se angažovat při masových popravách třídních nepřátel. A to většinou bez jakéhokoliv soudu.

Ve vítězném Castrově režimu v roce 1961 se stal Che Guevara tváří kampaně kubánské gramotnosti. Ta byla ovšem značně tendenční. On sám se účastnil pálení nevhodných knih. Autorům, kteří nevyhovovali ideologii, měl bez váhání podepsat rozsudky smrti.

Konec jedné módy

Ačkoliv jako extrémní levicový revolucionář pohrdal majetkem, neváhal a během revoluce si pro sebe zabral obrovské luxusní sídlo, včetně velkého bazénu a se soukromým jachtovým přístavem.

Některé firmy na nátlak organizací zabývajících se válečnými zločiny přestaly oblečení s motivem tohoto muže vyrábět. V dnešní době už tento trend naštěstí vymizel, přestal být „in“. Což ale neumenšuje neuvěřitelnost faktu, že před 15 lety bylo moderní nosit triko se sociopatem, teroristou a masovým vrahem.

Zdroj: Dazeddigital.com, Intellectualtakeout.org, Nationalpost.com,
Autor: Markéta Mladá


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články