Bratři Treviño Moralesové jako vůdci drogového kartelu Los Zetas napáchali mnoho škod. Ne nadarmo patří mezi ty nejobávanější

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Alejandro Trevino Morales
Zdroj: Profimedia

Mexiko je celosvětově známé mimo jiné i svými nemalými problémy s drogovými kartely. Ty řídí mnoho ilegálních obchodů v zemi. Jedním z těchto kartelů jsou takzvaní Los Zetas. Z jejich řad pocházeli i dva z nejhledanějších drogových bossů v Mexiku — bratři Treviño Moralesové.

Zločinecká organizace Los Zetas se začala v Mexiku objevovat kolem roku 1997. Podle některých jejich historie sahá až do roku 1990, kdy se do ní začali rekrutovat vojáci z mexické armády.

Nechybí brutální metody

Los Zetas má sídlo ve městě Nuevo Laredo, ale jeho členové operují na území celého státu Tamaulipas. To na své severní straně sousedí s USA.

Tento kartel je považován za jeden z vůbec nejnebezpečnějších mexických drogových kartelů. Jejich největším zájmem jsou samozřejmě drogy a zbraně. Ale nechybí také prostituce, vydírání a únosy.

O jejich členech je všeobecně známo, že se neštítí používat jakékoliv metody k dosažení jejich cíle. Patří mezi ně mučení i náhodné vraždy. Často také používají úplné stětí obětí.

První z bratrů v čele

V roce 2010 došlo k velké válce mezi kartely, což samozřejmě ovlivnilo i jejich vnitřní uspořádání. Do čela Los Zetas se tehdy dostal Heriberto Lazcano. Zajímavější ovšem byla jeho pravá ruka Miguel Treviño Morales neboli Z-40.

Policie ho řadila mezi nejhledanější drogové bossy a nebylo divu. Jeho špatná pověst se šířila po celém Mexiku. Podle mnohých se jednalo o velmi násilného a nebezpečného zločince, který vyhrožoval a vydíral lidi napříč celým státem.

Také měl s největší pravděpodobností na svědomí stovky mrtvých z konkurenčních drogových kartelů. Jeho oblíbený způsob zabíjení spočíval v tom, že hodil člověka do barelu od ropy, polil ho benzínem a zapálil.

V roce 2012 nahradil zesnulého Lazcana a stal se vůdcem Los Zetas. Svou pozici si ale neužíval příliš dlouho. V roce 2013 jej zatkli mexičtí vojáci.

Omara lovila policie i konkurence

Podle okřídleného úsloví „Král je mrtev, ať žije král“, se začalo uvažovat, kdo zaujme jeho místo. Podle předpokladů úřadů tím člověkem byl jeho vlastní mladší bratr Omar Treviño Morales, který měl přezdívku Z-42.

Stejně jako jeho bratr i on se začal věnoval zločinecké kariéře v mladém věku. Spolu se svými bratry kradl auta a podílel se na vydírání. Postupně se vypracoval na jednoho z páteřních členů gangu Los Zetas.

Podle policie sám o sobě tvrdil, že zabil kolem tisíce lidí. Podle toho byl také pronásledován. Úřad pro potírání drog nabízel 5 milionů dolarů za informaci, která by vedla k jeho dopadení. Odměnu také nabídly konkurenční gangy, nikoliv však za informaci, ale za jeho smrt.

Zatčení

V roce 2013 byl zajat jeden z klíčových mužů organizace, spolu s tím bylo také objeveno několik skladů zbraní. A v roce 2015 byl zajat sám Omar, a to přímo ve svém domě. Soud ho obvinil z praní špinavých peněz a z porušení mexického zákona o střelných zbraních a výbušninách.

Ani to však činnost Los Zetas neukončilo. Naposledy byl v roce 2020 při přestřelce zastřelen jeden z nájemných vrahů, který pro tuto organizaci pracoval.

Zdroj: Insightcrime.org, Wikipedia
Auto: Markéta Mladá


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články