Světové obchodní centrum: Dvojčata nebyla jen cílem teroristického útoku

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Svetove obchodni centrum
Zdroj: Shutterstock

V září si společnost připomínala tragickou událost, ke které došlo 11. září 2001. Následkem teroristických útoků se zřítily obě věže Světového obchodního centra. Ještě než se budova nechvalně proslavila touto tragédií, byla známá jako velmi zajímavý architektonický počin.

Budova, která bývala označována jako Twin Towers neboli Dvojčata, byla slavnostně otevřena roku 1973. V té době se jednalo o nejvyšší mrakodrapy světa.

Stavba trvala 14 let, při kterých se přirozeně objevovala řada komplikací. Například kvůli odporu místních obyvatel či snaze o sabotáž z řad konkurence. Nakonec ale byly všechny práce dokončeny, byť až dva roky po slavnostním otevření.

Sklo a ocel

Při stavbě bylo použito neuvěřitelných dvě stě tisíc tun oceli. Ta dominovala nejen uvnitř věží, ale i v jejich exteriéru. Každá z nich obsahovala 59 štíhlých ocelových sloupků na každé straně. Celkově to pak vyvolávalo dojem malé ocelové klece.

Kromě oceli bylo spotřebováno i velké množství skla. Na budovách bylo celkem 44 000 oken, jejichž údržba a mytí zabralo v průměru asi dvacet dní.

Stavba plná inovací a novinek

Při navrhování budovy se počítalo s relativně nízkým rozpočtem, a to 280 milionů dolarů. Nutné inovace, vysoký počet zátěžových testů a stálé změny na projektu nakonec cenu vyšroubovaly na závratnou jednu miliardu dolarů.

Právě inovativní přístup a „klecová“ architektura umožnili potenciálním zájemcům o pronájem něco neuvěřitelného. Na každém ze 110 pater jedné věže si člověk mohl pronajmout prostor o rozloze jednoho akru.

Vnitřní pilíře, které se objevovaly v jiných budovách, zde byly nahrazeny právě vnějšími sloupy. Celkově nabízely věže asi 900 000 metrů čtverečních kancelářských prostor. Není divu, že budovy dostaly přezdívku „město ve městě“.

Výtahy a protipožární zařízení

Je více než jasné, že takovéto monstrum potřebovalo velmi výkonný výtah. V obou částech budovy jich bylo rovnou 198 a jezdily rychlostí 8 metrů za sekundu.

Zajímavé je, že věže neměly po dokončení žádné sprinklery. Tedy hasicí zařízení, která jsou zakotvena na stropě a v případě požáru z nich samovolně začne stříkat voda. To ale v té době nebylo nic zvláštního.

Světové obchodní centrum, podobně jako jiné mrakodrapy, bylo vyňato z městských protipožárních předpisů. Na nátlak veřejnosti a po jednom z menších požárů se společnost nakonec rozhodla, že je nechá nainstalovat.

Teroristický útok způsobil zemětřesení

Celkem jich nakonec bylo v obou budovách použito 3 700 a jejich instalace stála 45 milionů dolarů. Bohužel při útoku 11. září sprinklery svou funkci nesplnily. Pád letadla totiž způsobil, že praskl přívod vody, a ony tak neměly čím hasit.

Pád obou věží byl tak masivní, že dokonce způsobil zemětřesení. Pět států, včetně třeba New Hampshire, zaznamenalo otřesy o síle 2,1 a 2,5 na Richterově stupnici.

Zdroj: History.com, Wikipedia
Autor: Markéta Krejčí


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články