Anděl smrti: Neobvyklý počet úmrtí dětských pacientů v Granthamu měla na svědomí usměvavá zdravotní sestra

od Nikola Jaroschová
5 minuty čtení
Beverley Allitt
Zdroj: Profimedia

Rodiče dětí hospitalizovaných v granthamské nemocnici ji měli za obětavou a hodnou zdravotní sestru. Někteří se dokonce domnívali, že jejich dětem zachránila život. Je až s podivem, že podezřelé srdeční zástavy a úmrtí dětí, odehrávající se během služeb Beverley Allittové, nevzbudily podezření již dříve.

Po jejím odhalení se Allittové začalo říkat Anděl smrti. Její řádění si vyžádalo čtyři dětské životy, jedenáct pokusů o vraždu a ublížení na zdraví. Smutné je, že díky své péči a starostlivosti se s rodiči svých obětí vždy spřátelila. Dokonce se na přání rodičů měla stát kmotrou jedné ze svých obětí.

Syndrom Barona Prášila

Odborníci se shodli, že Allittová trpí tzv. Münchhausenovým syndromem a Münchhausenovým syndromem v zastoupení, což je velmi vzácná kombinace.

Lidé trpící touto duševní chorobou předstírají tělesnou nebo duševní poruchu, pro kterou jsou následně léčení. Syndrom může přejít i k sebepoškozování.

Ubližuje, aby získala pozornost

Münchhausenův syndrom v zastoupení je ještě složitější. Jedná se o specifické zneužívající chování rodiče či pečovatele, který zveličuje či předstírá příznaky nemoci u dítěte či jiné závislé osoby.

Často to může dojít až do stádia, kdy začne dítěti ubližovat. Důvody jsou u obou nemocí stejné – touha po pozornosti. Což přesně platilo i u Allittové.

Beverly Allittová se narodila v roce 1968 v anglickém hrabství Lincolnshire. Určité znepokojivé tendence a chorobná touha upoutat pozornost se u ní projevovaly již od dětství. Vyrůstala jako jedno z čtyř dětí a často předstírala různá zranění.

Velmi ráda nosila obvazy na rukou i nohou, aby na sebe upozornila, ale odmítala svá „zranění“ ukázat. Když se u ní v pubertě projevila nadváha, její touha po pozornosti se vystupňovala. Pokud pozornost neměla, byla vůči svému okolí velmi agresivní.

Dětství strávila běháním po doktorech

Velkou část dětství strávila v nemocnicích, vyhledávala lékařskou pomoc kvůli různým smyšleným onemocněním. Často se také sebepoškozovala.

Vždy, když doktoři odhalili její chování, musela přejít k jinému lékaři. Dokonce si nechala odstranit úplně zdravý apendix, přičemž si při rekonvalescenci stále vytrhávala stehy z jizvy.

Rozhodla se stát zdravotní sestrou

Zřejmě bylo logickým krokem, že se rozhodla pracovat ve zdravotnictví. Stala se proto studentkou zdravotní školy. Při studiích na sestru se seznámila se svým snoubencem. Vztah však kvůli jejímu agresivnímu a manipulativnímu chování nevydržel. Dokonce si i vymýšlela, že ji znásilnil, a předstírala těhotenství.

Přestože Allittová při závěrečných ošetřovatelských zkouškách jako jediná neuspěla, práci stejně získala. V únoru 1991 začala pracovat jako zdravotní sestra na dětském oddělení v nemocnici v Granthamu.

Důvod byl jasný, nemocnice se tehdy potýkala s nedostatkem personálu, proto byli vděční za každou pomoc. Nabídli proto Allittové šestiměsíční smlouvu. Přestože neměla dostatečnou kvalifikaci na to, aby mohla pracovat zrovna u dětí, byla zde Allittová vcelku oblíbená, především u rodičů hospitalizovaných dětí.

První vražda

21. února 1991 byl na oddělení přijat sedmiměsíční Liam Taylor s infekcí hrudníku. Allittová rodiče ujistila, že je chlapec v dobrých rukou a mohou si jít domů odpočinout. Dobrovolně se přihlásila na noční službu u chlapce a zůstala u něj sama.

Už kolem půlnoci se stav chlapce zhoršil a Allittová přivolala resuscitační tým. Malý Liam měl zástavu srdce a trvalé poškození mozku. Skončil na podpůrných přístrojích. Rodiče na radu lékařů nechali syna odpojit od přístrojů. Jako příčina smrti byla zaznamenána srdeční zástava.

Další podezřelé úmrtí

O pouhé dva týdny později se stal další obětí jedenáctiletý Timothy Hardwick s dětskou mozkovou obrnou. Na oddělení byl přijat po epileptickém záchvatu.

Anděl smrti si ho opět převzal do péče. Když byla Allittová s chlapcem sama, opět volala resuscitační tým. Tim neměl žádný pulz a přes veškerou snahu se ho již nepodařilo oživit. Pitva neodhalila příčinu smrti, lékaři se domnívali, že na vině byla právě epilepsie.

Podezřelý vpich

V březnu byla na oddělení přijata roční Kayley Desmondová s infekcí hrudníku. Vše nasvědčovalo tomu, že se dobře zotavuje. O pět dní později, opět v přítomnosti Allittové, měla holčička zástavu srdce.

Asher rodina

Zdroj: Profimedia

Kayley Asher ve věku 26 let (uprostřed) z Granthamu získala po útoku Beverley Allitt v roce 1991 odškodné 11 500 liber a později 120 liber týdně jako dávky pro invalidy.

Tentokrát ji přivolaný resuscitační tým oživil a byla převezena do jiné nemocnice. Zde jí lékaři objevili podivný vpich v podpaží spolu s vzduchovou bublinou. Nikdy však nebylo zahájeno vyšetřování.

Píchala obětem inzulin

Ve stejném měsíci se stal další obětí zdravotní sestry pětiměsíční Paul Crampton. Na oddělení přišel s nezávažnou infekcí. O to větší podiv lékařů vyvolalo, že Allittová musela k chlapci třikrát volat resuscitaci. Ve všech případech měl chlapec hypoglykemický šok, při kterém málem upadl do kómatu.

Kolísání hodnot inzulinu v krvi si lékaři nedokázali vysvětlit. Pro jistotu ho poslali do jiné nemocnice, Allittová se nabídla, že chlapce v sanitce doprovodí. Po příjezdu do nemocnice měl chlapec opět hypoglykemický šok. Paul byl naštěstí jeden z těch, kteří službu Anděla smrti přežili.

Následující den přišla nečekaná zástava srdce u pětiletého Bradleyho Gibsona. Opět při noční službě sestry Allittové. Chlapec, hospitalizovaný se zápalem plic, měl v krvi extrémně vysoké hodnoty inzulinu. Lékaři to nechápali. Po další zástavě srdce byl převezen do nemocnice v Nottinghamu, kde se naštěstí zotavil.

Navzdory alarmujícímu nárůstu nevysvětlitelných zdravotních komplikací u tolika dětí za přítomnosti usměvavé zdravotní sestry Allittové nebylo nikomu nic podezřelé. Anděl smrti směle řádil dál. Následovaly další oběti, to vše během pouhých několika měsíců.

Jedné z obětí měla jít za kmotru

Allittová poté svoji pozornost obrátila na dvouměsíční dvojčata Katie a Becky. Becky po záchvatu zemřela, Katie byla díky dozoru sestry Allittové „několikrát zachráněna“.

Přestože dítěti způsobila částečnou paralýzu a poškození zraku a sluchu, Katiina matka byla Allittové za záchranu dcery tak vděčná, že ji požádala, aby se stala dívčinou kmotrou.

Následovaly další oběti a vysoký výskyt nevysvětlitelných příhod u jinak zdravých pacientů s účastí sestry Allittové konečně vyvolal podezření. Po podivném úmrtí patnáctiměsíční holčičky, která byla v péči Allittové jen několik minut a dostala infarkt, bylo zahájeno vyšetřování.

Sklapla past

V těle holčičky byl objeven Lignokain, lék používaný při zástavě srdce. Byly prozkoumány další podezřelé případy a odhalen výskyt nepřiměřeně vysokých hodnot inzulinu v tělech obětí.

Jediným spojujícím faktorem všech případů byla právě přítomnost Beverly Allittové. Ta mezitím z nemocnice odešla a přestěhovala se jinam.

Zatčena byla na konci července 1991, kdy měla policie konečně dostatek důkazů, aby ji obvinila z několika vražd a pokusů a o vraždu. Při zatýkání byla v klidu, a dokonce se i usmívala. Zpočátku se snažila vše popřít s tím, že se o děti pouze starala.

Rozsáhlé testy psychologů objevily již zmiňovanou závažnou poruchu osobnosti. Allittovou těšilo, že to byla vždy ona, kdo přivolal resuscitační tým a dostalo se jí pozornosti ze strany lékařů i rodičů, když se podařilo dítě zachránit.

Zavřena na psychiatrii

Po sérii slyšení byla obviněna ze čtyř vražd, jedenácti pokusů o vraždu a jedenácti ublížení na zdraví. Při čekání na soud se u ní rozvinula mentální anorexie. V roce 1993 byla odsouzena a dostala třináct souběžných doživotních trestů.

Namísto vězení je zavřena na psychiatrii v Nottinghamu. Rodiny zavražděných dětí si však opětovně stěžují, že to není vězení, ale dlouhodobá hospitalizace v nemocnici připomínající prázdninový tábor. I zde se Allittová snaží získat pozornost sebepoškozováním. Za dva roky bude moct požádat o podmínečné propuštění, šance na úspěch je však minimální.

Zdroj: en.wikipedia.org, murderpedia.org, crimeandinvestigation.co.uk, dailymail.co.uk, thesun.co.uk
Autor: Michaela Pauerová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články