Ztracené město Z: Záhadné zmizení slavného průzkumníka Percyho Fawcetta

od Nikola Jaroschová
3 minuty čtení
Ztracene mesto Percy Fawcett
Zdroj: User Daniel Candido on pt.wikipedia, Public domain, via Wikimedia Commons

Neodpouštějící amazonská džungle si už vyžádala životy více než jednoho dobrodruha. Tím zřejmě nejznámějším byl plukovník Percy Fawcett, který zmizel v roce 1925 na cestě do mýtického ztraceného města. Jeho zmizení kdesi v Amazonii dodnes zůstává záhadou.

Percy Harrison Fawcett byl britský geograf, dělostřelecký důstojník, kartograf, archeolog a průzkumník. Proslavil se především svými výpravami, kdy mapoval amazonskou divočinu, tedy místo, které nazýval jako poslední velký prázdný prostor na Zemi.

Autor Sherlocka Holmese podle něj napsal knihu

Do Jižní Ameriky se poprvé vydal v roce 1906. Tehdy byl jako kartograf Královské geografické společnosti pověřen vytyčením hranice mezi Brazílií a Bolívií. V tomto dosud nezmapovaném území se musel vyhýbat jedovatým hadům a navazovat kontakt s nepřátelskými domorodými kmeny. Jeho objevy pak hlásaly novinové titulky na celém světě. Fawcettovy cestovatelské zážitky dokonce inspirovaly sira Arthura Conana Doyla k sepsání románu Ztracený svět z roku 1912.

Během svých cest narazil na dokumenty, které popisovaly pozůstatky města postaveného dávnými civilizacemi a ukrytého kdesi v džungli. I díky svým zkušenostem věřil, že by uprostřed deštného pralesa mohla být zbudována sofistikovaná města.

Ze svých poznatků pak zformuloval teorii o ztraceném městě, které nazval „Z“. Věřil, že v Amazonii leží vyspělé a starobylé ztracené město, které se nachází v neprozkoumané brazilské oblasti Mato Grosso.

Hledáním byl stále více posedlý a na počátku dvacátých let 20. století podnikl do džungle dvě výpravy, při kterých hledal bájné město. Obě však skončily fiaskem – vyhnalo ho špatné počasí, vyčerpání a horečka.

Do třetice všeho dobrého

Po třech letech se mu podařilo získat finance na třetí misi. Věřil, že ta již bude poslední a úspěšná. Na počátku roku 1925 se se svým synem Jackem a blízkým přítelem Raleigh Rimmelem vylodili v Riu de Janeiru.

Odtud se o dva měsíce později vydali do města Cuiabá, kde najali domorodé průvodce a koupili několik koní a mul. 20. dubna 1925 se poprvé vydali do džungle. Před nimi leželo spletité bludiště hustého podrostu, řek zamořených piraněmi a nezmapovaného území obývaného nepřátelskými domorodými kmeny.

Poslední dopis manželce

O měsíc později obdržela Fawcettova žena dopis, že se expedice nachází v Táboře mrtvého koně a že není třeba, aby si dělala starosti. Vysněný cíl již není daleko. To byla poslední zpráva o expedici do ztraceného města Z. Od té doby již o Fawcettovi a jeho výpravě nikdo neslyšel. Rodina i veřejnost se tak začali právem domnívat, že je mrtvý.

Zpráva o zmizení výpravy obletěla celý svět. Bylo podniknuto množství záchranných výprav. Odhaduje se však, že až sto pátračů zemřelo v džungli a několik z nich, stejně jako Fawcett, prostě zmizelo beze stopy.

Co se Fawcettově expedici stalo, se již zřejmě nedozvíme

Existuje však řada více či méně pravděpodobných teorií. Vědci se domnívali, že za jeho zmizení může malárie nebo jiná infekce, útok jaguárů či utonutí. Pravděpodobnější je teorie, že expedici zabil některý ze zdejších kmenů.

V roce 2005 se objevila nová stopa

Novinář David Grann mluvil s indiány z kmene Kalapalo, kteří mu řekli, že kmen si ústně uchoval příběh o setkání s průzkumníkem. Tvrdili, že Fawcett nerespektoval jejich varování a vstoupil do oblasti válečného kmene „divokých indiánů“. Když se běloši nevrátili, Kalapalos dospěli k závěru, že byli přepadeni a zabiti.

V posledních letech důkazy ukázaly, že Fawcettovy teorie o sofistikovaném městě v džungli nebyly úplnou fantazií. Jak uvádí web History.com, mnozí archeologové se nyní domnívají, že Amazonie byla ve stoletích před příchodem Evropanů domovem desítek rušných osad.

Vykopávky odhalily ruiny měst s hliněnými obrannými zdmi, složitými silničními sítěmi a dostatkem prostoru pro tisíce obyvatel. Některá z těchto míst jsou zasazena hluboko v brazilském státě Mato Grosso, tedy ve stejném regionu, kde Fawcett hledal své mýtické město Z.

Zdroj: history.com, telegraph.co.uk, en.wikipedia.org
Autor: Michaela Pauerová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články