Záhadný let Santiago 513: Po 35 letech se ztracené letadlo objevilo. S 92 kostlivci na palubě

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Havarie letadla
Zdroj: Shutterstock

Mnoho lidí má z létání strach. Ačkoli jsou podle všeho letadla statisticky jednou z nejspolehlivějších forem dopravy, pokud nějaké spadne, obvykle je to tragédie, při které přijdou o život desítky lidí. A právě kvůli tomu mají mnozí z létání strach. Možná vás od něho odradí i tento příběh o letadle, které na 35 let zmizelo.

Pokud se nebojíte výšek a zprávy o havarovaných letadlech ve vás strach také nevyvolávají, tento příběh vám přece jenom nejspíš nažene hrůzu. Vypráví totiž o Letu Santiago 513, který pro 92 lidí skončil tragicky.

Ale bylo to skutečně tak? Nejedná se o pouhé hoaxy, o falešné zprávy, které obletěly svět? Podle mnohých pravděpodobně ano, jak je ale možné, že o události psala mnohá velká zahraniční média? Co se tehdy se zmizelým letadlem vlastně stalo?

92 mrtvých

Letadlo s názvem Santiago 513 vzlétlo podle všeho 4. září 1954 z Německa. Po několika hodinách ale zmizelo kdesi nad Atlantickým oceánem a řídicí věž s ním ztratila veškerý kontakt. Ani po hodinách snahy navázat jakoukoli komunikaci se nepodařilo zjistit, co se stalo.

Později bylo provedeno pátrání za pomocí člunů, potápěčů i helikoptér. Nikdy se ale neobjevily ani trosky letadla, ani jediný pasažér. Proto bylo nakonec všech 92 lidí v letadle včetně čtyř členů posádky prohlášeno za mrtvé.

Věřilo se tomu, že z technických důvodů letadlo spadlo do moře. A ačkoli se po něm nikdy nenašly žádné stopy, což bylo samo o sobě podivné, jiné vysvětlení neexistovalo. Rodiny proto oplakaly cestující jako zesnulé.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený nerdcomenta (@nerdcomenta)

Už tak by byl příběh fascinující. Jenomže díky tomu, co se stalo po 35 letech od údajného ztroskotání letadla, se stává celá událost světově proslulou. 12. října 1989 se totiž objevilo u letiště v Brazílii neohlášené letadlo.

Chvíli kroužilo vzduchem, a nakonec přistálo. Mnoho povolaných se hned běželo podívat, co se stalo. Nikdo totiž neměl tušení, co je letadlo zač. Když nahlédli dovnitř, naskytl se jim pohled, na který nejspíš nikdy v životě nezapomenou.

Časová paralela

V letadle bylo objeveno celkem 92 mrtvých těl. Ačkoli byla všechna oblečená, jednalo se pouze o kostlivce. Kromě cestujících byla objevena i čtyři těla posádky, nejpodivnější byl ale pilot letadla.

I když už byl pouhou kostrou, stále seděl na svém místě a svíral páky, Jako kdyby skutečně celou dobu letadlo řídil a opravdu s ním přistál. Jak je ale tohle všechno možné? Existuje nějaké logické vysvětlení?

Odborníci na paranormální jevy přišli s tím, že se letadlo možná ztratilo před lety v nějakém jiném časoprostoru. Že proletělo zakřivením času, ze kterého se dostalo až po letech. Proto se nedalo nikde najít.

Jenomže jak se podařilo kostrám dostat na letiště v neporušeném stroji? Jak kostlivec pilot přistál? To už je něco, s čím si rady neví nikdo. Dodnes se jedná o jednu z největších záhad v historii letecké dopravy.

Mnozí trvají na tom, že jde o podvod. Že se tato událost nikdy neodehrála a šlo pouze o mediální kauzu, která měla v lidech vyvolat pocit nejistoty a zvědavosti. Jaká je pravda? Zkoumají vědci a odborníci na paranormální jevy pouhý hoax, nebo může jít o skutečnost?

Zdroj: snopes.com, indiatimes.com, mysteriesrunsolved.com
Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články