Revoluční hnutí Ustaša: Přineslo statisíce mrtvol. Z jeho činů vám přeběhne mráz po zádech

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
anton pavelic
Zdroj: United States Holocaust Memorial Museum, Public domain, via Wikimedia Commons

Na jednu stranu se chtěl podobat Hitlerovi, ten ho ale na straně druhé v jeho jednání příliš nepodpořil. Ante Pavelić mohl za obří genocidu odehrávající se v Chorvatsku.

Hitler se snažil zlikvidovat Židy a sjednotit rasu. Chtěl mít v Německu pouze modrooké blonďáky árijské rasy. O něco podobného se snažil Pavelić v Chorvatsku.

Trval na tom, že všichni nepřátelé rasy, jako jsou Židé, Srbové a Romové, musí být vyhlazeni. To ale dělal tak drsným způsobem, že ho ani nacisté nechtěli podporovat.

Po rozdělení Balkánu už nebylo cesty zpět

Až do roku 1919 byly státy na Balkánském poloostrově sjednoceny pod habsburskou monarchií. Když ale tato vláda padla, nastal chaos. Země mezi sebou bojovaly o moc a území.

Jelikož vznikaly malé strany a ve všem byl zmatek, založil Pavelić revoluční hnutí Ustaša, které mělo sjednotit Chorvatsko a dostat ze země všechny, kteří tam nepatřili.

Podařilo se mu zorganizovat několik bombových útoků na menšiny, za což byl nakonec zatčen Italy. Jenže ti mu dali ve vězení volný prostor k tomu, aby odepisoval na dopisy zvenčí.

On tak celé dva roky za mřížemi mohl plánovat další útoky a své stoupence vést k tomu, aby nenáviděli menšiny. Pavelić po propuštění odcestoval do Německa, kde žádal o pomoc Hitlera.

Ten ovšem chtěl, aby balkánské státy zůstaly neutrálními spojenci, a proto ho odmítl. Přesto se Pavelićovi podařilo se svým hnutím dostat na vrchol, a nakonec se jeho skupina stala dominantní v celé zemi.

Vyvraždili 400 000 lidí za jeden jediný rok

Od roku 1941 do roku 1942 byla skupina Ustaša u moci. Vznikl koncentrační tábor Jasenovac, kam byli posíláni všichni, kteří patřili, byť jen částečně, k nějaké menšině.

Jen v táboře bylo zavražděno zhruba dvacet tisíc Židů, nemluvě o tom, kolik jich bylo posláno na smrt mimo něj. Srbů zemřelo zhruba tři sta čtyřicet tisíc. Ustašovci terorizovali celé Chorvatsko. Ani stoprocentní Chorvaté nesouhlasili s tím, co se děje.

Podle dokumentů, které se po válce objevily, bylo jednání organizace daleko horší než to Hitlerovo. Dětem byly vypalovány oči a řezány končetiny zaživa. Byly oddělovány od matek a trpěly.

Po válce se stali členové skupiny Ustaša válečnými zločinci a byli trestáni vězením a z velké části i smrtí. Pavelić přežil a podařilo se mu uniknout. I když utekl před pronásledovali, dostihla ho nakonec nemoc.

Zemřel v roce 1959 ve věku sedmdesáti let na cukrovku. Kdyby se tomu tak nestalo, pravděpodobně by byl nakonec dopaden, protože po něm bylo vyhlášeno mezinárodní pátrání.

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články