Georg Elser: Ve snaze vymanit se z Führerova vlivu stvořil ďábelský plán. Nakonec mu zbyly jen oči pro pláč

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Elser
Elser

Adolf Hitler si získal mnoho následovníků a existovalo i hodně těch, kteří se ho chtěli zbavit. Jen málokdo však měl tu odvahu cokoli podniknout. Johann Georg Elser se ale rozhodl, že na říšského protektora uspořádá atentát.

Elser byl od mládí nadaný na fyzickou a manuální práci. Už ve čtrnácti letech pracoval pro svého otce v dřevařském průmyslu, později se živil jako výrobce a prodejce hodin a hodinek.

V roce 1930 se přestěhoval do Švýcarska a začal zde vyrábět velké nástěnné hodiny. Od roku 1936 začal pracovat pro nacistickou továrnu se zbraněmi Waldenmaier. A právě to se nakonec ukázalo jako základní stavební kámen jeho plánu.

Vše měl dokonale promyšlené

Elser byl Hitlerovým odpůrcem už od mladých let. Nelíbilo se mu, že nacisté využívají výhody, které jsou obyčejným občanům odepřeny. Předpokládal, že pokud se zbaví Hitlera, svět se změní.

Věděl dobře, že Hitler jezdil každoročně 8. listopadu do mnichovské hospody, kde pořádal projev. Proto si usmyslel, že atentát provede právě tam. Jeho plánem bylo nacpat výbušninou sloup, který držel balkon.

Tak by zabil nejen samotného Hitlera, ale i další členy strany, kterou tak nesnášel.

Celkem rok kradl po troškách z firmy, ve které pracoval, střelný prach a součástky, ze kterých později sestavil bombu. Když se blížil čas Hitlerova proslovu, přestěhoval se do Mnichova, kde se stal v dané hospodě stálým zákazníkem.

Podle všeho schválně zůstával po zavírací době na toaletách, nechával se v hospodě zamknout a v noci pracoval na vyřezávání otvoru ve sloupu, do kterého umístil bombu.

Věděl, v kolik má Hitler s projevem začít. Věděl také, že obvykle mluví zhruba hodinu a půl. Proto nastavil čas výbuchu na čas zhruba v polovině celé jeho řeči. Jenže nečekal, že se všechno zkomplikuje.

Bomba vybuchla na čas, Hitler ale smrti unikl o třináct minut

Ten večer se Hitler se svým obvyklým časovým rozvrhem neshodl. Začal svou řeč o něco dříve, a navíc netrvala hodinu a půl, nýbrž pouze sotva polovinu času.

Ihned po proslovu Hitler z hospody odešel, nezdržel se na řeč tak, jak tomu bývalo. Když bomba vybouchla, byl už třináct minut mimo zónu ohrožení.

Bomba zabila sedm nevinných lidí. Jakmile se Hitler o pokusu o atentát doslechl, nechal Elsera zatknout. Ten nic nepopíral. Přiznal, že se chtěl Hitlera zbavit, a byl poslán do koncentračního tábora.

Hovořila proti němu i spousta důkazů, jako například nesrovnalosti v inventurách z továrny na střelný prach, nebo výpovědi svědků z hospody, kteří si vzpomněli, že viděli Elsera v místě i po zavíračce.

V roce 1945 byl Elser převezen do koncentračního tábora Dachau, kde byl 9. dubna zastřelen. Sám Hitler se k situaci vyjádřil tak, že měl vlastně velké štěstí, protože kdyby dodržel své zvyklosti, byl by ten den nejspíš mrtvý.

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články