László Csatáry: Jeden z nejhledanějších válečných zločinců nebyl nikdy potrestán, i když se ho podařilo vypátrat

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
csatáry láczló
Zdroj: Profimedia

Maďarský nacistický zločinec László Csatáry měl dohlížet na deportaci téměř 16 000 Židů do Osvětimi a také mučit a zabíjet vězně. Československo mu za to vyměřilo trest smrti. On však uprchl do Kanady a poté do Maďarska. Bratislava velmi stála o jeho vydání Slovensku. Nikdy k tomu však nedošlo.

László Csatáry se narodil roku 1915 v Mánech. Během druhé světové války sloužil u královské policie v tehdy ještě maďarském městě Kassa, což jsou dnešní Košice.

Válečný zločinec

Podle mnohých svědků se v roce 1944 aktivně podílel na deportaci Židů do Osvětimi. Mohlo jich být i více než 15 000. Během svého působení v košickém ghettu měl bít, a dokonce bičovat vězně.

Několik jich měl také nezákonně popravit. Skupinu žen údajně nutil, aby si holýma rukama udělaly vlastní hrob.

Všechny tyto zločiny se mu sečetly v roce 1948 u soudního řízení v Československu. Muž byl v nepřítomnosti odsouzen k nejvyššímu trestu, tedy trestu smrti.

Normální život v Kanadě

Csatáry však v roce 1949 uprchl. Azyl našel v Kanadě. Dokonce tam získal i občanství, neboť uvedl falešné jméno, a navíc tvrdil, že je jugoslávský úředník. Usídlil se v Montrealu a žil běžným životem obchodníka s uměním.

Klidný život mu skončil v roce 1997, když mu bylo zrušeno jeho kanadské občanství. Tamní federální kabinet totiž zjistil, že při žádosti o občanství uvedl nepravdivé informace. Nacistický zločinec na nic nečekal, opustil zemi a začal se skrývat.

Polapený zločinec

Zlom přišel v roce 2012, kdy se ho podařilo vyfotografovat britskému deníku The Sun. Dokonce reportéři zveřejnili i jeho budapešťskou adresu.

Muž neváhal a opět zmizel. Maďarská policie ho však vypátrala a přivedla k výslechu.

Slovensko se mezitím začalo připravovat na to, až bude moci požádat o Csatáryho vydání. Maďarské prokuratuře však nepřišla slovenská obžaloba dostatečně důkazně podložena. Slovensko tak muselo sehnat další svědky, kteří potvrdili jeho nacistické zločiny.

Vězení se nedožil

V roce 2013 začal proces s Csatárym přímo v Maďarsku, kde měl být souzen za páchání válečných zločinů. Nadřízená instance však soud pozastavila, neboť už byl muž za stejné zločiny už jednou odsouzen, a to právě v Československu.

Také se začalo řešit, jak by se dal trest smrti aplikovat na maďarský právní systém, který tento trest už neměl, stejně tak jako Slovenská republika.

Ta se rozhodla trest překvalifikovat alespoň na doživotí. S Maďarskem už tedy měla jen vyřešit, v jaké věznici si starý muž trest odpyká. Než k tomu však došlo, obžalovaný zemřel na zápal plic. Bylo mu 98 let. Svou vinu nikdy nepřiznal.

Zdroj: The Sun, The Guardian, Wikipedia
Autor: Markéta Mladá


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články