Konec éry rudých boháčů: Co stálo za desítkami záhadných zmizení a úmrtí indiánů

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Osagove
Osagove

Všechno to začalo v roce 1808. Tehdy členové kmene Osagů souhlasili s výměnou vlastní půdy za jinou. Na té se ale během následujících let objevila velká naleziště ropy, která způsobila mezi lidmi mnoho konfliktů.

Jelikož se indiáni velmi rychle naučili s ropným bohatstvím hospodařit, začali bohatnout, což se bělochům nelíbilo. Tehdejší zákony se sice naoko snažily Osagy chránit, ve skutečnosti toho ale příliš nezmohly.

Celá situace skončila mnoha vraždami a soudními procesy, při kterých ale zdaleka nebylo odhaleno všechno, co se tehdy událo.

Éra rudých boháčů

Aby nedocházelo k potyčkám mezi samotnými indiány, rozdělila vláda jejich území na teritoria. Díky tomu měla každá rodina své vlastní bohatství z půdy, na které žila.

Nebylo zvykem, aby si mohli rudí obyvatelé Ameriky dovolit posílat své děti do škol pro bohaté, platit si bílé otroky a žít v luxusu.

Ačkoli mnoho soudních procesů určilo, že indiáni neutrácejí peníze nijak jinak než běloši, Američané začali Osagům závidět.

Proto bylo nakonec rozhodnuto, že každé teritorium potřebuje svůj vlastní bělošský dozor, kontrolora, který by pohlídal hospodaření s ropou a s půdou, na které se naleziště nacházela.

A právě tehdy začalo docházet k záhadným úmrtím a zmizením mnoha členů kmene Osagů. Běloši na území totiž měli spoustu příležitostí se obyvatel zbavit a sami pak jejich půdu získat.

Nepomohlo ani interní vyšetřování

Někteří byli vyhozeni z vlaku, jiní zabiti ve spánku. V důsledku narůstajícího počtu vražd poslala vláda na území čtyři vyšetřovatele v utajení.

Ti však nebyli schopni téměř nic zjistit, většina obyvatel se bála mluvit. A pokud náhodou někdo promluvil, byl brzy nalezen mrtvý.

K nevětšímu teroru došlo mezi lety 1921 a 1926. Tomuto období se někdy přezdívá teror na území kmene Osagů. Oficiálně zahynulo mezi dvaceti a šedesáti lidmi, skutečná čísla ale nejsou známa.

Potrestání Williama Halea

Soudní procesy nakonec přece jenom odhalily několik vrahů a zločinců. Mezi nejznámější patřil především William Hale, který se provinil hned několika vraždami.

Pravděpodobně napáchal daleko více škod, než ke kolika se přiznal. Po soudním procesu s ním vláda pozměnila zákony, aby k dalším podobným terorům na území již nedocházelo.

Potomci kmene Osagů žijí na území dodnes. Ačkoli ropa nevynáší tolik, co dříve, stále se jedná o jednu z vyčerpatelných surovin, o kterou se svádí velké cenové boje.

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články