Johnnie Phelps: Žena, která zachránila lesbickou komunitu před vyhazovem z armády

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Johnnie Phelps
Zdroj: Women's Army Corps, Public domain, via Wikimedia Commons

Johnnie Phelpsová – žena, která se zúčastnila akce v jižním Pacifiku a dokonce si vysloužila purpurové srdce, je známá také díky svému velkému činu. Zachránila lesbickou komunitu před vyhazovem.

Narodila se v Severní Karolíně jako Nell Louise Phelpsová 4. dubna 1922. Byla vychovávána v adoptivní rodině. Provdala se za muže z námořnictva, ale manželství bylo nešťastné. Aby tomu unikla, vstoupila do armádního sboru během druhé světové války.

Johnnie Phelpsová působila po válce v roce 1947 v Německu jako řidička ženského armádního sboru. V té době obdržela naléhavou žádost od svého velitele, generála Dwighta D. Eisenhowera.

Obsahem žádosti byla zpráva, že si Eisenhower všiml, že ve sboru jsou lesbičky a je nutné je vyhodit. Phelpsová se odmlčela, jelikož sama byla lesbičkou.

Odpověď, která změnila osud lesbiček

Dle serveru allthatsinteresting.com její odpověď zněla: ,,Pokud budete chtít, pane generále, ráda to udělám, ale první jméno na seznamu bude moje.“ Než stačil Eisenhower zareagovat, ozvala se jeho sekretářka, že pokud bude chtít, její jméno bude ještě před jménem Phelpsové.

Phelpsová ještě ohromenému generálovi potvrdila, že má pravdu. V armádním sboru jsou lesby. Zastávají pozice úředníků, velitelů oddílů či řidičů. Pokud by si přál všechny tyto nahradit, udělá mu seznam.

Ještě předtím mu ale musela vysvětlit, že tyto ženy jsou tou nejlepší skupinou. Nedošlo u nich k žádnému nezákonnému těhotenství, žádné dezerci nebo k obvinění z pochybení.

Eisenhower si uvědomil, jaké zničující následky by mělo propuštění všech těchto žen, které jsou homosexuální orientace. Změnil názor a odvolal svůj rozkaz.

Někteří však obviňují Phelpsovou za vymýšlení, které vedlo ke změně názoru generála. Pravdou však je, že lesbičky sloužící v ženském armádním sboru tam našly jakési útočiště.

Sama Phelpsová později prohlásila, že téměř celý sbor tvořili LGBTQ vojáci. V praporu bylo v té době téměř 900 žen a 95 procent z nich byly lesby.

Je možné, že si vše vymyslela

O Johnnie Phelpsové se mluvilo jako o válečné hrdince pro homosexuály. V důsledku výzkumů však bylo její tvrzení o rozhovoru s Eisenhowerem zdiskreditováno.

Předpokládá se, že příběh zveličila, nebo si jej dokonce vymyslela. Důvodem mohl být vlastní tiskařský podnik, který založila po odchodu z vojenské služby a který provozovala roky.

Phelpsová se připojila k několika ženským organizacím a zúčastnila se mnoha protestů. Působila také v poradní komisi pro veterány okresu Los Angeles. Objevila se v dokumentárním pořadu a poskytovala rozhovory pro knihy.

Její první milenka zemřela při bombardování na Filipínách v roce 1944. Poslední partnerka jménem Grace Bukowski ji přežila. Phelpsová zemřela 30. prosince 1997 a její popel byl pohřben na hřbitově amerických veteránů ve Westwoodu v Los Angeles.

Zdroj: allthatsinteresting.com, en.wikipedia.org, military-history.fandom.com
Autor: Silvie Grulichová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články