Jack Daniel: Příběh muže, jehož životní láskou byla whisky

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Jack Daniel
Zdroj: Unknown author, Public domain, via Wikimedia Commons

Někdo whisky miluje, jiný jí nikdy nepřijde na chuť. Tak či onak, světově nejprodávanější whisky Jack Daniel’s Tennessee whisky zná každý. Na trhu je již od roku 1866. Znáte však mýty opředený příběh člověka, kterému za tento nesmrtelný skvost vděčíme?

Říká se, že legendy se rodí z příběhů skutečných lidí. A to takových lidí, kteří dokázali již kdysi dávno ovlivnit naši dnešní dobu.

Jednou z takových osobností je právě Jasper Newton Daniel, známější pod jménem Jack Daniel. Jediný a nefalšovaný zakladatel palírny Jack Daniel’s.

Příběh opředený mýty

Rok narození malého Jacka je sporný. Na jeho soše v místě palírny najdete ceduli s rokem 1850. Nenechte se ale mýlit. V době, v níž se narodil a žil, si moc hlavu s nějakými rodnými listy nelámali.

A vzhledem k tomu, že se později zjistilo, že jeho matka byla v tomto roce již po smrti, většina lidí se přiklání k tomu, že se narodil již roku 1848. Kde je ale pravda, se už nejspíš nedozvíme. Jediné, co víme přesně, je měsíc jeho narození, a tím je září.

Nejenom jeho rok narození je opředen nejasnostmi a věčnými domněnkami.

Již jako velice mladý opustil svoji rodinu a žil u rodinného přítele Felixe Waggonera. Poté se ho ujal luteránský pastor Dan Call.

V ten moment nejspíš ještě netušil, jak moc mladému Jackovi Call změní život a dá mu jasný směr, ze kterého Jack už do konce života nevybočí.

Mladý majitel palírny

Byl to právě Call, který ho přivedl na cestu paliče sour mash whisky. Kromě toho, že byl pastorem, měl také malou palírnu, kde Jacka naučil vše potřebné, co je k pálení whisky potřeba znát. Tam se postupně v tomto řemeslu zdokonaloval.

Když si měl později Call vybrat mezi láskou k Bohu a láskou k pálení whisky, z pro nás nepochopitelných důvodů si vybral cestu boží. Toto jeho rozhodnutí však hrálo do karet tehdy náctiletému Jackovi.

Když bylo totiž Jackovi mezi třinácti až šestnácti lety, Call mu vše prodal. Tak se Jack stal plnohodnotným majitelem vlastní palírny.

Palírna Jack Daniel’s se nachází v americkém městě Lynchburg ve státě Tennessee. Tam se začala v roce 1866 psát historie této značky a palírna tam stojí dodnes. Každá kapka této whisky pochází právě odsud.

Jak tato whisky vzniká

Je to směs kukuřice, ječmenného sladu a žita, a to vše v přesném poměru. To se smíchá s pramenitou vodou z pramene ve vápencové jeskyni v Lynchburgu, která neobsahuje žádné železo.

Pak se destiluje a po kapkách překapává přes třímetrovou vrstvu uhlí z cukrodárného javoru. No a pak už se jen nechává zrát, dokud mistr neřekne, že je whisky hotová.

Záhada čísla sedm

Když si vybavíte hranatou lahev s černo-bílou etiketou, na každé z nich je „No. 7“. Co to číslo vlastně znamená?

Teorií je mnoho. Může jít o šťastné číslo, může to mít spojitost s tím, že když sedmičku otočíme vzhůru nohama, zdánlivě připomíná písmeno „J“. Dále se může jednat o počet jeho milenek, nebo že správnou recepturu objevil na sedmý pokus.

Za celý svůj život se Jack nikdy neoženil. Ale upřímně, kdo by si vzal chlapa, pro kterého je jeho největší láskou a vášní alkoholický nápoj, že?

Autor: Pavlína Hálová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články