Frances Burney podstoupila noční můru každé ženy. Fakt, že vše proběhlo bez narkózy, vyděsí i vás

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Burney
Zdroj: Edward Francesco Burney, Public domain, via Wikimedia Commons

Frances Burney se narodila roku 1752. Jejím otcem byl slavný hudební skladatel Charles Burney, měla proto už odmalička ve společnosti dost výsad. I díky tomu se později její romány proslavily.

Už od deseti let projevovala Burney talent na psaní. Měla celkem pět sourozenců, se kterými si často hrála, a pomocí textů a skládání slov s nimi procvičovala své dovednosti.

S rozvíjením psaní jí pomohl rodinný přítel Samuel Crisp, se kterým si hodně dopisovala a svěřovala se mu ohledně toho, co se děje u nich doma. V psaních mu líčila i společenské a kulturní dění v Londýně.

Proslavily ji čtyři romány

Spisovatelka za svůj život vydala čtyři velké romány. To bohatě stačilo k tomu, aby se ve společnosti stala populární a uznávanou ženou.

Čtyřmi velkými romány, které Frances Burne napsala, byly Evelina z roku 1778, Cecilia napsaná v roce 1782, Camilla z roku 1796 a poslední The Wanderer v roce 1814.

Všechny romány byly v podstatě na podobné téma. Příběhy zkoumají život aristokratické vrstvy té doby, satirizují její život, věnují se politice a ženskému právu na ni.

Ačkoli všechny příběhy jdou ruku v ruce, nejvýznamnějším se stala Evelina, která překonala veškerá očekávání.

Během života spisovatelky byly všechny romány populární, ale po její smrti utrpěly velkou ránu, protože mnoho autorů té doby mělo k dispozici deníky a příběhy nabízející mnohem přesnější popis toho, co se tehdy dělo.

I tak se ale spisovatelka stala velmi uznávanou a oblíbenou a její díla se šířila Anglií rychlostí blesku. Nebylo tedy divu, že když začala mít Burney zdravotní problémy, našla se pro ni ta nejlepší možná péče v zemi.

Její muž se bál rakoviny prsu. Při zákroku byla Burney celou dobu při vědomí

V srpnu roku 1810 se u Burney objevily bolesti prsu. Nahmatala si několik bulek a její manžel se bál, že by mohlo jít o rakovinu. Proto ihned začal jednat a zajistil své ženě vyšetření.

Nakonec se tým sedmi lékařů postaral o to, aby problémy odezněly. A to tak, že Burney provedli úplnou mastektomii prsu. Tehdy ještě neexistovala anestezie, proto byla spisovatelka celu dobu při vědomí.

Později operaci poměrně přesně popsala v několika dopisech, které v dnešní době slouží jako důkaz, že skutečně podstoupila mastektomii prsu bez narkózy. Zkušení lékaři zákrok provedli bezchybně a prodloužili Burney život.

Spisovatelka zemřela 1840 ve věku osmdesáti sedmi let. Rakovina se u ní už průkazně neprojevila a její smrt byla spojená pravděpodobně pouze s vysokým věkem.

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články