Estrapáda: Vykloubená ramena, zpřetrhané vazy. Přeživší si odnesli víc než jen psychické trauma

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Estrapada
Zdroj: Profimedia

Mučení patřilo ve středověku k běžným záležitostem. Někdy bylo jeho cílem potrestat zločince, jindy vymámit z dotyčného přiznání. A často byla součástí mučení i následná smrt.

Že jsou lidé v tom, jak ostatním ublížit, poměrně vynalézaví, značí velké množství technik mučení, které se během několika staletí objevily. K těm, ze kterých si lidé odnášeli trvalé fyzické následky, patří také estrapáda. Tedy v případě, že mučení přežili.

Estrapáda má podle všeho původ v Itálii a napříč Evropou se začala šířit zhruba v 17. století. Byla využívána mimo jiné také při čarodějnických procesech v Salemu. Zda to byla spíše mučicí, nebo popravčí metoda, není zcela jasné.

Zpřetrhané vazy vlastní vahou

Při estrapádě šlo o pověšení člověka za ruce tak dlouho, dokud nedošlo k vykloubení ramen a zpřetrhaní vazů i šlach. Přežilo to minimum lidí.

Při přetrhání vazů totiž dochází k silnému krvácení, tělo navíc upadá do šoku a bolest je tak moc k nevydržení, že nakonec i ostatní orgány rezignují. Některé způsoby estrapády byly rychlé, jiné trvaly i několik hodin.

V některých případech byly zatíženy nohy oběti, zatímco byla za ruce vytahována vzhůru. Jindy byl člověk pověšen za ruce tak dlouho, až šlachy povolily.

Pravděpodobně nejděsivějším se jeví způsob, při kterém mučenému svázali ruce za zády, za ně jej pak pověsili například ze stromu a volným pádem pustili k zemi.

Pouze vahou vlastního těla si člověk při pádu vykloubil ramena a v rukou mu popraskalo vše, co mu je drželo pohromadě. V takových případech doprovázel mučení silný křik, který nakonec utichl se smrtí člověka.

Estrapáda v moderním světě

Ačkoli podobně jako jiné mučicí techniky přestala být i estrapáda používána zhruba v 18. století, existují důkazy o jejím praktikování i v moderních dějinách.

Za druhé světové války se jednalo o oblíbenou metodu nacistů, kteří s její pomocí vyslýchali vězně v koncentračních táborech. Ti, kteří nezemřeli při estrapádě, byli nakonec posláni do plynových komor.

V koncentračních táborech Sachsenhausen a Dachau bylo pomocí estrapády trestáno porušení pravidel. Veřejné mučení mělo sloužit k tomu, aby ostatní vězni pochopili, že mají poslouchat své věznitele.

V roce 2003 podle všeho měli estrapádu využívat také Američané při vyslýchání zajatců na Blízkém východě, ale nikdy se to oficiálně nepotvrdilo.

Poslední zmínka o estrapádě hovoří dokonce o roce 2017. Iráčané tak mučili zajaté bojovníky Islámského státu během bitvy o Mosul.

Zdroj: Plzenoviny.cz, en.wikipedia.org, hrdelnipravo.cz
Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články