Atentát na Mussoliniho: Stála za ním psychicky labilní žena. Přinášíme pozadí celé události, jež mohla změnit běh dějin

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
benito mussolini
Zdroj: Profimedia

Benito Mussolini bezesporu patří mezi nejvýraznější osobnosti 20. století, které zásadně ovlivnily průběh dějin. Jak by ale dějiny vypadaly, kdyby Mussoliniho život skončil předčasně? Přitom chybělo málo, aby od roku 1926 stál v čele Itálie úplně někdo jiný.

V roce 1876 se v irském Dublinu totiž do rodiny politika a právníka, pozdějšího barona, narodila Violet Gibson. Ačkoli se narodila do vysoce postavené rodiny, neměla idylické dětství.

Byla totiž často nemocná, léčila se také s psychickými problémy. Její lékaři jí dokonce diagnostikovali hysterii s násilnickými sklony.

Byla psychicky i fyzicky nemocná

Jak Violet dospívala, její zdraví se nelepšilo. Léčila se s nádorovým onemocněním, dnes již rutinní operace slepého střeva jí zase způsobila chronické břišní bolesti. Navíc přišla o svého snoubence, který před svatbou zemřel.

Čím víc byla Violet Gibson nemocná, tím víc se obracela k víře, především se zhlédla v mučednické smrti. Domnívala se, že ji Bůh předurčil k tomu, aby někoho připravila o život.

Ještě před tím, než si vyhlédla svou oběť, chtěla svou duši spasit tím, že zavraždí sebe. Z bezprostřední blízkosti se střelila do prsou, zásah ale přežila. To ji jen podnítilo v myšlence, že má zbraň obrátit proti někomu jinému.

Zasáhla jen nos

V té době se Violet pohybovala v Římě a rozhodla se, že zavraždí právě tamějšího vůdce Benita Mussoliniho. V dubnu roku 1926 se Violet zúčastnila Mussoliniho průvodu městem. S sebou měla střelnou zbraň a pro jistotu i kámen, kdyby náhodou jel Mussolini v autě, aby mohla případně rozbít okno.

Violet vystřelila zrovna ve chvíli, když na náměstí Piazza del Campidoglio přednesl Mussolini projev o divech moderní medicíny. První kulka škrábla Mussoliniho do nosu, při druhém výstřelu zbraň selhala, svůj první zásah tedy Violet nezopakovala.

Zemřela v léčebně

Střelkyně byla hned zpacifikována přítomným davem a následně zatčena. Italského vůdce celá událost nijak zásadně nezasáhla.

Nos si nechal pouze ošetřit a pokračoval dál ve svém programu. Následně prohlásil, že jej určitě o život nepřipraví nějaká stará a očividně nemocná žena.

Violet své činy zdůvodnila svou bezmeznou vírou a snažila se soudy přesvědčit, že pouze plnila výzvu Boha. Nakonec byla prohlášena za psychicky labilní. Konec života strávila v Anglii v léčebně.

Autor: Anna-Marie Rabová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články