Spolupráce Mussoliniho a papeže před začátek druhé světové války

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
accords du latran
accords du latran

K ne zcela pro dnešní veřejnost známou spolupráci italského fašistického vůdce Benita Mussoliniho a Svatého stolce došlo již před začátkem druhé světové války. Co vedlo svatého muže, papeže Piuse XI., ke kooperaci s obávaným diktátorem, i přes to že několik desítek let před nástupem fašismu panovala mezi Itálií a Vatikánem vzájemná nevraživost?

Úsilí katolické církve

V roce 1861 došlo ke sjednocení Itálie, na což církev reagovala neustálými protesty a odmítala se zúčastňovat italských voleb. I z těchto důvodu se katolická církev již delší dobu pokoušela získat zpět svá privilegia, která na počátku 20. století ještě stále náležela Itálii. I když vliv nebyl takový, jaký by si církev přála, stále měla na italský lid mimořádný vliv způsobený působením víry na každodenní život lidí.

Poměry se mění

Po skončení první světové války, v roce 1918, se začaly čím dál tím častěji prosazovat myšlenky socialismu i z toho důvodu, že během válečného konfliktu byli italští muži posíláni do zákopů a ženy do továren ke strojům. Na myšlenky socialismu reagovala římskokatolická církev urychleným hledáním prostředků, které by vlny anarchismu zastavily. Církev měla opravdu na spěch, protože socialismus i anarchismus způsobily, spolu s dobovou náladou, masivní odchod katolicky věřících lidí ze země.

Počátek fašismu

Zdroj: Ideadestra.org

V Itálii se zrodily nejen myšlenky socialismu a anarchismu, ale také zcela nového ideologického směru, fašismu. Hlavním teoretikem byl Giovanni Gentile (1875-1944), jenž směr postavil na návratu k římskému impériu, které oplývalo slávou i mocí. Tím pádem měl být i nový fašistický vůdce podoben římskému císaři. Gentileho myšlenky byly podloženy spisem Vladař od Machiavelliho, které se vyznačují četnou nemorálností, kdy by se žádný vůdce neměl ohlížet na morálku, ale jen na sílu a moc.

Nástup fašismu

Nová myšlenka se velmi zalíbila protidemokratickému politikovi Benitu Mussolinimu (1883-1945). I z toho důvodu později založil první fašistickou stranu nazvanou Partito Nazionale Fascista preferující metody přímého násilí a likvidaci rozmáhajících se socialistů. Zmíněná brutalita měla být zmírněna programem požadujícího půdu pro rolníky, zastoupení dělníků ve vedení podniků, progresivní zdanění kapitálu či znárodnění půdy a podniků.

Aby Mussolini dosáhl požadované oblíbenosti své osoby i fašistické strany, musel nalézt společné zájmy s katolickou církví.

Papež Pius XI.

V roce 1922 proběhly volby papeže, ze kterých vítězně vyšel Pius XI.. V tom okamžiku prý samotný fašistický vůdce Benito Mussolini zvolal na ulici: „Podívejte se na důležitost každé země. Jak to, že si politici vládnoucí národům neuvědomují hodnotu všeobecné duchovní moci?“, čímž si získal oblibu Svatého stolce. Během následujících deseti let vzniklo velmi úzké spojení mezi církví a Itálií, což změnilo nejen společenský a politický obraz země, ale i celé Evropy.

Autor: Alice Kollárová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články