Měl být Hitlerovým mazlíčkem. Aligátor Saturn zažil válečné hrůzy i věci, které by mu lidé záviděli

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
hiltler aligator
hiltler aligator

Přežil toho tolik, že se tomu dá jen těžko uvěřit. Byl svědkem bombardování a války a o více než třicet let překročil průměrný věk dožití svého druhu. Aligátor Saturn dnes již není mezi námi.

Tvrdilo se o něm, že byl Hitlerovým tajným mazlíčkem.

O diktátorovi bylo všeobecně známo, že miluje exotická zvířata a má svou soukromou sbírku. Zda je ale skutečně pravda, že do ní patřil i Saturn, není úplně jisté.

Procestoval velký kus světa

Saturn se narodil v roce 1936 v Americe. Odsud byl převezen do zoo v Berlíně.

Jenže v roce 1943, při bitvě o Berlín, využil krokodýl možnosti utéct. Během bombardování totiž byla zničena velká část místní zoo.

Na konci války smutné statistiky ukázaly, že z celkových tří a půl tisíc zvířat, která se v zoo nacházela, pouze necelá stovka přežila bombardování. Většinu z nich se podařilo odchytit a zachránit.

Jenže společně s těmi zvířaty, která se stala takzvaně nezvěstnými, zmizel i aligátor Saturn. A to na celé tři roky, než byl opět objeven.

Kde se nacházel v této době nikdo neví, ovšem právě v těch letech měl být podle některých svědků Hitlerovým mazlíčkem.

Stal se dárkem Rusku

Když v roce 1945 obsadila Berlín britská armáda, objevili vojáci Saturna v ulicích města. Po dlouhém debatování o tom, co se zvířetem provedou, se rozhodli ho darovat Rusku.

Krokodýl tak putoval do moskevské zoo. Rusko bylo třetí zemí, do které se od svého narození podíval, což je na průměrného aligátora poměrně hodně. Jenže Saturn nebyl ani trochu průměrný.

V Rusku totiž žil v zoo déle, než by se zdálo možné.

Zemřel 23. května 2020 ve věku osmdesáti čtyř let.

Průměrný krokodýl tohoto druhu se přitom podle vědců ve volné přírodě dožívá maximálně padesáti let.

Ať už byl Hitlerovým mazlíčkem, nebo ne, rozhodně se jednalo o podivuhodně houževnaté zvíře, které přežilo válku, cestování na velké vzdálenosti a velkou většinu svých vrstevníků. Saturn nebyl jen tak obyčejný aligátor z mnoha důvodů.

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články