Operace Bodenplatte: Konečná pro německou Luftwaffe

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Douglas DC 3   Melsbroek   Royal Air Force Transport Command 1943 1945. CL1808 1
Douglas DC 3 Melsbroek Royal Air Force Transport Command 1943 1945. CL1808 1

Přesně první den roku 1945 započala poslední snaha německé Luftwaffe o zvrat ve válce. Úkol byl jasný, zaútočit na spojenecká letiště v Dánsku, Belgii a severní Francii a zničit co nejvíce letadel ještě než vzlétnou. V rámci operace Bodenplatte Němci poslali do vzduchu téměř tisíc letadel, mezi kterými byly stíhačky a bombardéry. Luftwaffe chtěla využít menší ostražitosti amerických a britských letců po silvestrovských oslavách, to se však příliš nevydařilo.

Střelba do vlastních

Operace Bodenplatte byla od počátku velmi špatně komunikována a plánována. Utajení operace bylo pro Adolfa Hitlera tak důležité, že německé velení o útoku neinformovalo ani vlastní protivzdušnou obranu. V momentě, kdy byli němečtí letci zpozorováni a nepoznáni, začala palba, která znamenala ztrátu přibližně 1/3 letadel. Dá se tedy napsat, že Němci stříleli do vlastních velmi usilovně, protože si mysleli, že jde o spojenecká letadla. I přes tuto chybu Němci útok neodvolali a pokračovali v něm.

Na první pohled příznivá statistika

Výsledky operace Bodenplatte vypadaly na první pohled pro německou Luftwaffe velmi dobře. Čísla dokonce ukazovala, že Němci zničili více spojeneckých letadel, než jim bylo zničeno. Bohužel pro Němce si spojenecké letectvo ztráty mohlo dovolit, protože bylo dobře zásobeno nejen dalšími letadly a střelivem, ale i palivem. To vše včetně pilotů Němcům po operaci Bodenplatte zoufale chybělo.

A jak vypadala bilance bitvy?

Ztráty Němců

  • 271 letounů Messerschmitt Bf-109 a Focke-Wulf Fw-190 bylo úplně zničeno
  • 65 dalších letadel bylo poškozeno
  • 143 pilotů bylo zabito
  • 70 letců bylo zajato a 21 zraněno

Zdroj: B. Huber / CC-BY-SA 3.0

Ztráty spojeneckých sil

  • 305 letounů bylo zničeno
  • 190 letounů bylo poškozeno

Zdroj: Royal Air Force official photographer / wikipedia.org

Závěrečný účet bojů

Přes zmíněná čísla, která na první pohled vypadala lépe pro Němce, byl závěrečný účet bitvy pro Luftwaffe likvidační. Šlo tedy o pyrrhovo vítězství německé armády, protože ztráty nebylo možné nijak vykompenzovat a Luftwaffe doplnit novými bombardéry a stíhačkami. Navíc začalo chybět palivo, což prakticky znamenalo, že ve vzduchu od tohoto data začala dominovat pouze letadla spojenců.

Operace Bodenplatte skončila a vzdušné operace Luftwaffe ve 2. světové válce prakticky přestaly existovat. Adolf Hitler tak hned v počátku roku 1945 dostal další ránu, která předznamenávala konec německých nadějí na vítězství ve válce.

Autor: David Mánek


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články