Neznámé osobnosti, hrdinové druhé světové války

od Nikola Jaroschová
3 minuty čtení
Ljudmila Pavlicenkova
Ljudmila Pavlicenkova

V dnešní době již známe obrovské množství hrdinů a osobností, které se vyskytovali na bojištích druhé světové války. Existují však osobnosti, které předvedly daleko udatnější činy nebo byly daleko úspěšnější v tom, za co jsou jiní oslavováni.

Ljudmila Pavličenková

Pokud se zeptáme na nějakého sovětského odstřelovače, pravděpodobně nám zmíníte Vasiljeva Zajceva, hrdinu ze Stalingradu. Málokdo pak však ví, že nejúspěšnějším odstřelovačem v Sovětské historii je žena a je jí právě Pavličenková s více než třemi sty potvrzenými zásahy. Ljudmila se navíc dobrovolně účastnila frontálních útoků a průzkumů v prvních liniích jako řadový voják. Reálně číslo zásahů je tedy daleko vyšší.

Izidor Kovárik

Zdroj: www.panzernet.net

Při vzpomínkách na letce druhé světové války často mluvíme o československých esech. Známe také esa z Polska, USA, VB, Německa a nepřeberného počtu dalších států. Velice často se však zapomíná na postavu Izidora Kovárika, druhé nejlepšího slovenského letce v historii. Důvodem proč na tuto postavu často zapomínáme je ten, že létal pro tzv. Slovenskou republiku (1939 – 1945), tedy pro Slovensko v dobách, kdy bylo spojencem Nacistického Německa.
Ať už s osudem tohoto letce souhlasíme nebo ne, neměli bychom na něho zapomínat vzhledem k jeho 28 potvrzeným sestřelům.

Kurt Knispel

Zdroj: cs.wikipedia.org

Ačkoliv by někdo mohl namítat, že se nejedná o neznámou osobnost – pro méně zkušené v této oblasti jsme ho stejně chtěli zmínit.

Kurt Knispel se narodil roku 1921 na území Československa. Roku 1938 však v Sudetech získal německé občanství a v 2. světové válce tak bojoval na straně Německa. Knispel se poměrně rychle dostal k tankistům, kde se stal suverénním tankovým esem 2 světové války a to berme v úvahu, že vzhledem k okolnostem a technice, Němci měli z čeho vybírat.
Dodnes je Knispel označován za nejlepšího tankového střelce (a později velitele) druhé světové války, když se účastnil více než 168 vítězných bitev.

Simon Häyhä – bílá smrt

Zdroj: www.militaryrange.com

Tu nejzajímavější osobnost jsme si nechali nakonec.

Jak jsme již zmiňovali, řekneme-li slova odstřelovač a druhá světová válka, každému se vyjeví obraz sovětského snipera Zajceva, který se proslavil činy ve Stalingradu. Nicméně občas zapomínáme na postavu Simona Häyhä. Pokud budeme počítat oficiálně potvrzené zásahy, jedná se o nejúspěšnějšího odstřelovače 2. světové války s více než pěti sty potvrzenými zabitími. Často bývá zároveň označován za vůbec nejlepšího snipera všech dob.

Häyhä bojoval v zimní válce při obsazení Finska vojsky SSSR a přezdívalo se mu Bílá smrt. Jednalo se opravdu o mistra svého umění, který si vkládal sníh do úst, aby zamaskoval svůj dech v mrazivých finských prériích. Byl popisován jako absolutně neodhalitelný a vydržel v jedné lokaci až několik dní. Přitom se bavíme o teplotách -30 až – 40 stupňů celsia.

Roku 1940 utržil vážné zranění tváře, které mu způsobila tříštivá střela sovětského odstřelovače. Pro dotvoření obrazu o této finské ikoně – než Häyhä upadl do bezvědomí, odstřelovače, který ho zranil, zastřelil. Své zranění přežil, ačkoliv mu způsobilo pro něj charakteristickou jizvu (viz obrázek). Dožil se úctyhodných 96 let.

Autor: Jakub Jetmar


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články