Ležáky, skromná vesnička, která doplatila na činy druhých

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
lezaky scaled
lezaky scaled

Když se začne mluvit o teroru, který nastal po atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, každému se ihned vybaví Lidice, vesnice, která si vybrala krutou daň za hrdinský čin parašutistů. Lidice však nejsou jediným místem, které na hrdinnost svých spoluobčanů doplatilo. Kdysi prosperující osada na Chrudimsku, dnes již pouze prázdné místo na mapě – to jsou Ležáky, osada, jejíž obyvatelé položili životy za svobodnou vlast.

Atentát

Psal se rok 1942, přesněji konec května a českoslovenští parašutisté v čele s Janem Kubišem a Jozefem Gabčíkem právě spáchali atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, kterého vážně poranili, a on následně svým zraněním podlehl. Všem bylo v tu chvíli jasné, že tento čin se bez trestu neobejde, nikdo ale netušil, jak daleko až jsou nacisté ochotni zajít. Pro 340 lidí ze středočeských Lidic a 44 obyvatel chrudimských Ležáků se tento čin stal rozsudkem smrti.

Bohmen

24. června 1942, týden poté, co z mapy nadobro zmizela obec Lidice a s ní i 340 místních obyvatel, měla přijít řada také na nenápadnou osadu Ležáky na Chrudimsku, jejíž obyvatelé zrovna prožívali den, jako každý jiný, netušili však, že tenhle bude jejich poslední. Ještě před polednem se do blízkého okolí osady začaly sjíždět nacistické jednotky, celkem 150 mužů z policejního pluku „Bohmen“, kteří oblast postupně uzavírali, až byla celá osada neprodyšně obklíčena. Všichni obyvatelé byli vyhnáni ze svých domů a ty byly okamžitě rabovány a zapalovány.

Místní (33 obyvatel ve věku nad 15 let) byli naloženi do aut a převezeni do Pardubic na Zámeček, na hlavní popraviště období heydrichiády, kde byli bez jakéhokoliv soudu nebo výslechu popraveni. Zbylých 11 ležáckých dětí bylo posláno do koncentračního tábora v polském Chelmnu, kde byly okamžitě poslány do plynových komor. Jedinými přeživšími těchto nacistických jatek se staly dvě malé holčičky, sestry Šťulíkovy, které byly „naštěstí“ poslány na převýchovu do Německa, díky čemuž válku, jako jediné z obyvatel Ležáků, přežily a následně mohli do podat podrobnou výpověď o tom, jaký teror přinesla heydrichiáda do poklidné vísky na Chrudimsku.

Atentát na Heydricha se tak do dějin zapsal, jako neuvěřitelně hrdinský čin, za nějž zaplatili svými životy nevinní lidé. A to pouze, protože si jejich vesnici pro svoje působení vybral radista Karel Potůček, spojenec československých výsadkářů ze skupiny Silver A, kteří atentát uskutečnili. Za vším však stálo pouze jedno jediné jméno, jméno muže, který jediným rozhodnutím poslal na smrt 44 lidí – jméno Karel Čurda.

Autor: Sabina Sztymonová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články