Psal se počátek roku 1916, zima byla v plném proudu podobně jako 1. světová válka. A na západní frontě se Dohoda a Ústřední mocnosti chystaly na jednu z největších bitev války. Ke střetu došlo u francouzského města Verdun a během necelých deseti měsíců v bojích padlo více než 300.000 vojáků na obou stranách.
Bitva u Verdunu patřila k nejkrvavějším, a proto ji historici označují jako verdunský mlýnek na maso. A co tedy bojům u Verdunu předcházelo a jak bitva vypadala?
Před bitvou
Německé úvahy
Německo reprezentující Ústřední mocnosti bylo koncem roku 1915 zklamáno průběhem války. Původní předpoklad bleskové války se ukázal jako zcestný. Boje se proměnily a válka se stala zákopovou, což přinášelo nulové změny na všech frontách a obří ztráty. Proto Erich von Falkenhayn navrhl nové nepředvídatelné řešení – útok na strategické opevněné pásmo u města Verdun. Na první pohled bláznovství, ale špionáž i média hovořila jinak. Francouzi totiž právě odtud stáhli velkou část vojsk i výzbroje, protože nepředpokládali, že by si Němci na Verdun troufli.
Francouzská reakce
Joseph Joffre, francouzský generál, nejprve vůbec nepředpokládal, že by Němci zkusili vzít Verdun útokem. Proto odtud nechal stáhnout většinu vojsk. Přes mnohá upozornění a řadu diskusí Joffre význam opevnění zlehčoval a nesledoval kroky nepřítele přes upozornění poslanců i tisku. Až v lednu a únoru přišly zprávy o mobilizaci německé armády v blízkosti Verdunu. Proto Francouzi začali kopat zákopy i palebná postavení a přesouvat vojska do pevnosti.
Zajímavostí bylo, že kapacita železniční přepravy nestačila, a proto se zásoby vozily i auty. Ta nesměla na cestě do Verdunu zastavit a při poruše byla svržena do příkopu. Na cestě se jich denně od 20. února objevovalo i více než 3.000.
Samotná bitva
Počátek bitvy u Verdunu byl ve znamení dílčích německých vítězství a zisku pozic. Útok začal 21. února 1916 ve 4 hodiny ráno a dělostřelecká palba trvala více než 7 hodin. Po ukončení odstřelování byl oblak dýmu neproniknutelný a Němci věřili, že jsou všichni obránci mrtví. I proto zahájili pochod s flintami na ramenou. To byla velká chyba, protože francouzští vojáci začali pálit z kulometů a Němci padali po stovkách.
Francouzům však munice začala rychle docházet, což byla šance pro německé vojáky.
Už 25. února začali obránci pevnosti ustupovat a opustili pozice na pravém křídle. Němci tak postupně dobili některé pevnosti, mezi nimiž se po dlouhých bojích objevil i Douaumont (viz obrázek níže). Tato strategická pevnost byla brána jako nedobytná, ale neopatrnost Francouzů způsobila, že na ní v době útoku místo pětiset vojáků bylo jen několik desítek ozbrojených mužů. Ti byli zajati a na pevnosti dočasně vztyčena německá vlajka. Dobytí Douaumontu bylo velkou událostí, díky níž na scénu obrany pevnosti vstupuje slávný generál Philippe Pétain.
Další boje – telegraficky
- snaha Francouzů dobýt ztracené pozice zpět – opět zákopová válka s mnoha mrtvými
- Němci se snaží dobýt další pevnosti a ztrácí mnoho mužů
- 7.-8. května 1916 – výbuch muničního skladu v pevnosti Douaumont – 700 mrtvých Němců
- 2.-7.6. 1916 – boje o pevnost Vaux – těžké ztráty pro Francouze – vzdávají se
- 23.6. 1916 – Němci dobyli pevnost Thiaumont
- 25.6. 1916 – německá armáda stojí pouhé 3km od Verdunu
- 1.7. 1916 – bitva na Sommě – otočení vývoje celé bitvy – Francouzi přecházejí do útokunebylo to však snadné – Němci odolávali a často si dokázali vzít některé pevnosti opakovaně zpět
- 23.10. – 5.11. 1916 – útoky Francouzů, při kterých dobyli pevnosti Vaux a Douaumont
- 18.12. 1916 – závěr bitvy u Verdunu
Výsledek bitvy
Výsledkem bitvy u Verdunu bylo více než 300.000 padlých vojáků. Dodnes najdeme v celé oblasti mnoho hřbitovů, kde hrdinové bojů odpočívají. Vítězství francouzských vojsk bylo vykoupeno mnoha životy, ale pro státy Dohody to bylo více než důležité.
Autor: David Mánek