Znali jste ho jako Jiří Sováka. Neuvěříte, jaké bylo jeho skutečné jméno

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
jiri sovak
Zdroj: Profimedia

Chalupáři, Marečku, podejte mi pero! či Jak se budí princezny. To je velice krátký výčet filmů legendárního herce Jiřího Sováka. Ikona Divadla E. F. Buriana nás opustila 6. září 2000 a stihla po sobě zanechat nezapomenutelný odkaz. Málokdo však ví, jaké bylo hercovo skutečné jméno.

Jiří Sovák se narodil 27. prosince 1920. Absolvoval Státní konzervatoř v Praze, po studiu se chvíli živil jako úředník a skladník.

Miloval divadlo

Jeho vášní však bylo divadlo, i proto se stal členem ochotnického spolku, s nímž vystupoval. Divadelního angažmá se dočkal poprvé v roce 1943 v třebíčském divadle. Poté pokračoval v Divadle E. F. Buriana, od roku 1952 hrál v Divadle na Vinohradech.

Znát ho můžeme z oblíbených seriálů Chalupáři, Byl jednou jeden dům či z filmu Marečku, podejte mi pero! Zahrál si i v pohádkách, osudnými se mu však staly komediální role.

Komplikovaný vztah se synem

Jeho osobní život byl bouřlivý. Z prvního manželství má syna, který je hercem a hudebníkem. Není to nikdo jiný než Jiří Schmitzer, s nímž měl komplikované vztahy.

Nepřálo jim jednak to, že po rozvodu byl malý Jiří dán do matčiny péče a zakázal, aby jej otec navštěvoval či jinak kontaktoval. To samozřejmě nebyl nejlepší start.

Ze syna však vyrostl také herec, nakonec se setkali i před kamerou. Například v komedii Marečku, podejte mi pero! si společně zahráli.

Jejich vztah ale dospěl k bodu mrazu v roce 1976. Mladší z nich totiž cestou z baru srazil chodce. Ten nehodu nepřežil a Jiří putoval do vězení.

Sovák to synovi neodpustil a odmítl se s ním bavit, natož ho podpořit. Syn to nesl velmi těžce, a dokonce ani nepřišel na otcův pohřeb.

To nic nemění na tom, že právě on byl jeho jmenovcem. Za německé okupace si totiž legendární herec na protest změnil příjmení na Sovák. Jeho rodné jméno tedy je také Jiří Schmitzer.

Autor: Alice Konopásková


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články