Jaké skutečné příběhy skrývá legendární Kmotr? Realita ho inspirovala víc, než jste si mysleli

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Kmotr
Zdroj: Profimedia

Kmotr je skvělý román Maria Puza, který ještě více proslavil film Francise Forda Coppoly a jeho dvě pokračování. Dramatická sága mafiánů z rodu Corleone byla do značné míry inspirována skutečným mafiánskými rodinami a děním okolo nich.

Hlava fiktivní rodiny — Vito Corleone byl inspirován několika mafiánskými bosy. S Joem Profacim je spojovala jejich podnikatelská zástěrka, oba o sobě tvrdili, že podnikají s olivovým olejem.

Inspirace otce a syna Corleone

Nejvíce je ale vidět inspirace u Franka Costella. Ten byl stejně jako Vito velmi metodický a moudrý. Měl vynikající diplomatické schopnosti, díky kterým navázal kontakty až v nejvyšších patrech politiky. Oba se také odmítali zapojit do obchodu s narkotiky.

Syn hlavní postavy Michael byl zřejmě inspirován synem Josepha Bonanna Billem. Oba spojovalo to, že je jejich otcové ve svých nekalých byznysech vlastně nechtěli.

Oba byli posláni jako mladí studovat, aby z nich bylo „něco víc“. Ani jeden však svému osudu v čele mafiánské rodiny neunikl.

Zrada od těch nejbližších

Rodina Josepha Bonanna poskytla Puzovi ještě jednu inspiraci, a to slavného rodinného zrádce Salvatora Tessia. Ten se v knize spikl proti nově nastupujícímu synovi Vita Corleoneho — Michaelovi. V reálném životě se Gaspar DiGregorio, jeden z blízkých lidí Josepha Bonanna, pokoušel sabotovat nástup jeho syna.

Každý z nich měl ale odlišné pohnutky. Zatímco DiGregoria poháněla křivda a žárlivost, Tessio se obával, že Michael na práci v rodinném podniku prostě nestačí. Jeho odstraněním chtěl uvolnit místo v čele rodiny někomu schopnějšímu.

Mafián, který vybudoval Las Vegas

Jeden z významných spolupracovníků Corleonovy rodiny je Moe Green. Mafián, který se zajímá především o hazard. Jeho pole působnosti je především v Nevadě. Je drzý a vzdorovitý, což nakonec způsobí jeho rychlý konec.

Jeho předobrazem je zřejmě Bugsy Siegel, který rovněž pomáhal budovat současné Las Vegas. Oba byli židovského původu a oba spojuje způsob jejich smrti — byli střeleni do oka. Zatímco Bugsy neznámým pachatelem, v knize byl Moe zastřelen na objednávku rodiny Corleone.

Sinatra využívající služby mafie

V knize i ve filmu se také objevuje kmotřenec hlavní postavy — zpěvák a herec jménem Johnny Fontane. Většině lidí neunikla jeho podobnost s Frankem Sinatrou.

Oba muže spojovala umělecká smlouva, se kterou nebyli spokojeni. Ve fiktivním příběhu pomohl Johnnymu jeho kmotr Vito. Kdo pomohl Sinatrovi, není známo, nakonec se ale z nevýhodné smlouvy vymanil stejně jako Fontane.

Inspirace byla zřejmá i v případě restartu pohasínající kariéry. Knižní postava se rozhodne zkusit herectví a nechá se obsadit do filmu. Sinatra si v roce 1953 také zahrál ve filmu, a to v díle Odtud až na věčnost. Za svou roli získal dokonce Oscara i Zlatý glóbus.

Zdroj: Biography.com
Autor: Markéta Mladá


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články