Hromotluk Bud Spencer se před 50 lety zapsal do westernových dějin. Jeho uhrančivý pohled mu zůstal až do úplného konce

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Bud Spencer Terence Hill
Bud Spencer Terence Hill

Než potkal Bud Spencer svého parťáka Terence Hilla, urazil kus cesty. Vyzkoušel si práci úředníka, dřevorubce, hudebníka a měl za sebou také velmi úspěšnou plaveckou kariéru. Proslavil se ale až díky spaghetti westernům.

Bud Spencer, vlastním jménem Carlo Pedersoli, se narodil v roce 1929 a vážil neuvěřitelných šest kilogramů.

Tatínek byl bohatý italský podnikatel, ale jeho továrnu bohužel zničilo válečné bombardování.

Po válce se rodina přestěhovala do Jižní Ameriky a Carlo se tam chvíli živil jako úředník na italské ambasádě.

V mládí dost pendloval po světě

Po dvou letech se Carlo vrátil do rodné Itálie, vystudoval práva a věnoval se plavání. Jako první Ital pokořil hranici jedné minuty ve volném stylu na sto metrů.

V letech 1949–1957 byla jeho sportovní kariéra na vrcholu, získal dokonce jedenáct zlatých medailí. Jako člen olympijského družstva ve vodním pólu se bohužel s týmem neprobojoval do finále na olympiádě v Helsinkách v roce 1952.

Kvůli svému životnímu stylu musel s plaváním skončit. Odjel znovu do Jižní Ameriky, kde si vyzkoušel i práci dřevorubce. V zahraničí vydržel opět dva roky a vrátil se zpět do Itálie, kde se živil jako jazzový pianista.

Před kamerou se začal objevovat už od roku 1950, ale většinou to byly méně významné role hromotluků.

Zlom nastal v roce 1967, kdy dostal roli ve westernu Bůh odpouští, já ne! společně s Terencem Hillem. Jméno si změnil na počest herce Spencera Traceyho a oblíbeného piva Budweiser na Bud Spencer.

Zdroj: vipflash / Shutterstock.com

S kamarádem slavil úspěch před kamerou

Stala se z nich nerozlučná dvojice a pro filmy, ve kterých účinkovali, se vžil termín spaghetti western.

Nejvíce je proslavil film Pravá a levá ruka ďábla, kde původně měl být jen jeden hlavní hrdina, ale Bud po přečtení scénáře navrhl, aby byli dva, a roli dostal právě Terence Hill.

Zajímavostí je, že se film do Česka dostal až v roce 1993, zatímco jeho druhý díl Malý unavený Joe, viděli českoslovenští diváci už v roce 1979.

Oblíbená dvojice se společně objevila v téměř dvou desítkách filmů a kamarády byli i mimo záři reflektorů. Manželka Buda z toho nebyla dvakrát nadšená, protože jí vadilo, že společně trávili mnoho času v barech.

Na co sáhl, to mu šlo

V osmdesátých letech se Bud stáhl do ústranní a začal se více věnovat svým koníčkům. Naučil se pilotoval letadla a helikoptéry, založil leteckou společnost Mistral Air, kterou později prodal italské poště.

Podnikal v gastronomii nebo výrobě dětského oblečení a v roce 2005 neúspěšně kandidoval v oblastních volbách. S manželkou Marií vychoval tři děti. Zemřel v roce 2016 ve věku šestaosmdesáti let.

Autor: Karolína Stoczková


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články