Cynický Dr. House se změnil k nepoznání. Po 16 letech má prořídlé vlasy a enormně vytrčenou bradu

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Dr House
Dr House

Býval dobrým veslařem a mohl to dotáhnout daleko, pak ale onemocněl a před kamerou se z něj stal jeden z nejslavnějších lékařů. Jak dnes vypadá představitel cynického, ale bravurního Gregoryho House?

Britský rodák se vším všudy, to je herec Hugh Laurie. Narodil se v Oxfordu v roce 1959 a po otci zdědil sportovní nadání v typickém britském sportu, kterým je veslovaní.

Tatínek byl lékař, ale v roce 1948 si na letních olympijských hrách v Londýně dovesloval pro zlatou medaili. Malý Hugh šel v jeho stopách.

V roce 1977 Hugh získal titul juniorského mistra Anglie a svou zemi reprezentoval na světovém šampionátu, kde obsadil bramborovou pozici.

Ačkoliv vystudoval v Cambridge, zúčastnil se slavného veslařského závodu osmiveslic za Oxford proti Cambridge. Je také členem jednoho z nejstarších veslařských klubů Leander. Mononukleóza jeho sportovní kariéru zastavila.

Veslo vyměnil za divadlo

K herectví se dostal na vysoké škole, kde byl členem slavného hereckého spolku Cambridge Footlights.

Tam se potkal s Emmou Thompson. Kromě toho, že společně se Stephenem Fryem vytvořili úspěšné komické trio, měli Hugh a Emma milostný vztah. Svatba z toho nebyla, ale dodnes jsou dobrými přáteli.

Zdroj: Profimedia

V devadesátých letech se dostal i před filmovou kameru. Nejznámější snímky jsou Rozum a cit, 101 dalmatinů nebo Myšák Stuart Little. V Británii byl tou dobou už známou firmou, ale celosvětově se proslavil až jako cynický Dr. Gregory House ve stejnojmenném seriálu.

Osudová seriálová role

Stal se fenoménem a závislost jeho postavy na Vicodinu zapříčinila, že se v USA začal tento lék předepisovat o tři sta procent více.

Jako jediný z herců si zahrál ve všech 176 epizodách a všem Američanům vytřel zrak svým bravurním přízvukem, kde nešlo ani na moment poznat, že je Brit jako poleno.

Role mu postupně přinesla nejen astronomické honoráře, ale také Zlatý glóbus a několikrát byl nominován na cenu Emmy.

Vyznamenání a harmonické soukromí

Byl vyznamenán Řádem Britského impéria za svůj přínos dramatu. Ze stejného důvodu v roce 2018 obdržel vyznamenání od královny Alžběty II. a má svou vlastní hvězdu na Hollywoodském chodníku slávy.

S manželkou Jo žije od roku 1989 ve spokojeném manželství, společně mají tři potomky. Ve volném čase téměř dva metry vysoký Hugh stále rád vesluje, jezdí na motorce nebo hraje se svou charitativní rockovou kapelou, se kterou vydali už tři alba.

V jednašedesáti vypadá pořád skvěle a nutno podotknout, že s mírným strništěm, jaké nosil Dr. House, mu to sluší o malinko víc. Ačkoliv tuto roli už mu nikdo neodpáře, na filmových plátnech září dál.

Autor: Karolína Stoczková


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články