Vůz, který připomíná žábu: Hodí se tak akorát na poskakování kolem rybníku. Podívejte se, jak se do něj nastupuje

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Auto KR
Zdroj: Trambitski / Shutterstock.com

Vozy bývají inspirovány nejrůznějšími styly. Některé automobilky se nechávají inspirovat živly, některé pak aktuálními požadavky zákazníků. Občas se pak stane, že vznikne stroj, který připomíná známého tvora ze říše zvířat.

Populární auto padesátých let

Společnost Messerschmitt zmizela v roce 1968. Nakonec byla koupena společností Deutsche Aerospace, která je nyní součástí Airbusu a je známá svými stíhacími letouny, jež stavěla během druhé světové války. Po druhé světové válce a po porážce Německa společnost nesměla stavět letadla po dobu deseti let.

Německá společnost Messerschmitt tedy přešla na mikrovozy ve spolupráci s inženýrem Fritzem Fendem, který dříve vyráběl jiné vozy. KR200, postavený v letech 1955 až 1965, je jedním z nejznámějších bublinových vozů, jaké kdy byly vyrobeny.

KR200, jenž se zdánlivě inspiroval designem letadla, má střechu ve velmi zajímavém stylu. Vůz se otevírá na jednu stranu a sedadlo řidiče je umístěné uprostřed. V zadní části měl buď další sedadlo, nebo malou lavici až pro dvě osoby.

Tento vzhled zúžil tělo a připomínal trup letadla. Přední část dostala dvě kola, velice úzká zadní část pak měla kolo jen jedno.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Eitaro Satake (@eitaro.satake)

Zajímavý interiér

Volant v automobilu připomínal spíše knipl nebo řídící páku, která se nachází uvnitř kokpitu letadla. Proto i samotné řízení probíhalo tak trochu jiným způsobem.

Malé auto o hmotnosti okolo dvě stě kilogramů je vybaveno jednoválcovým motorem o objemu 0,2 litru. Tuto součástku dodala společnost Fichtel & Sachs.

Ačkoli se toto zajímavé vozidlo považovalo za neozdobné, sklidilo celkem velký úspěch. KR200 byl nabídnut s balíčkem ‚Export‘, který zahrnoval skvělé lakování, plně zdobený interiér, topení, hodiny a sluneční clonu.

Tento automobil, který byl několik let velice populární, zanikl v roce 1964, protože se německá ekonomika začala zotavovat a poptávka po mikrovozech už nebyla tak vysoká. Značky jako Mini Cooper, Fiat a BMW také přispěly k zániku žabího vozu.

Tento vůz aktuálně najdete pravděpodobně v garážích sběratelů veteránů. Je otázkou, zda se vtipné vozítko vyrobené v sousedním Německu nachází i u někoho z českých milovníků starých vozů.

A co vy? Vyrazili byste s tímto mikrovozem na výlet?

Autor: Štěpán Pacík


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články