Tuatara: Sporťák, který překonal světový rekord. Tímto autem byste ujeli úplně každému

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
SSC Tuatara
Zdroj: Profimedia

Někteří řidiči se větší rychlosti bojí, jiní pak nohu z plynu nesundávají. Jízda ve voze, který zlomil světový rychlostní rekord, by tedy asi v každém vzbudila jiné pocity. Podívejte se, jaký vůz se zasloužil o tento titul a jaká byla jeho nejvyšší rychlost.

Automobil vyrobený ve Washingtonu se pyšní neuvěřitelnou cenovkou. Cena, která se blíží ke dvěma milionům dolarů, vyrazí většině lidí dech. Krásný vůz s prvky černé a červené barvy by si přál mít snad každý milovník automobilů ve své garáži.

Nejrychlejší sporťák

Přivítejte SSC Tuatara, vůz, který jen tak nezastavíte. Začátkem letošního roku se na přistávací dráze na Floridě ukázal v plné parádě. Neskutečně drahý automobil dosáhl neuvěřitelné rychlosti 455 km/h.

Mnoho významných úřadů pro vedení záznamů požadovalo, aby superauto s výkonem 1750 koní provedlo dvě jízdy v opačných směrech. Bylo potřeba zohlednit faktory, jako jsou vítr a jiné.

SSC si myslelo, že tento rekord zlomilo už minulý rok v říjnu, kdy vůz dosáhl průměrné rychlosti pět set kilometrů za hodinu na uzavřené dálnici v Nevadě s profesionálním závodním jezdcem Oliverem Webbem za volantem.

Proti říjnovému pokusu ale byly vzneseny otázky ohledně přesnosti načasování, kvůli kterým musel tento vůz provést druhý pokus se speciálním systémem na ověřování rychlosti.

Druhý pokus vyšel

Při druhém pokusu už neřídil profesionální jezdec, nýbrž samotný majitel vozu Larry Caplan. Ten uvedl, že nikdy předtím nejel ani takto velkou rychlostí, ale vždy si to přál. Dráha, na které se jízda uskutečnila, měřila okolo čtyř kilometrů, což byl kratší úsek než ten v Nevadě.

Jízda vyžadovala agresivnější zrychlení, aby bylo dosaženo maximální rychlosti s prostorem pro zpomalení. Vše vyšlo a majitel společnosti se může jen radovat z dobře odvedené práce.

Vůz s názvem Tuatara má aerodynamický design, který byl inspirován stíhačkami. Práce na něm trvala přes deset let.

Sporťák je pojmenován podle ještěrky žijící na Novém Zélandu, jež má údajně nejrychlejší molekulární vývoj jakéhokoli živého zvířete.

Majitel SSC Jerod Shelby uvedl, že by se v budoucnosti rád pokusil rozjet tento vůz ještě rychleji. Kdy se další pokus uskuteční, je zatím neznámé, ale rozhodně se máme na co těšit.

Autor: Štěpán Pacík


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články