Podvozek vašeho auta v zimě trpí pod nánosem soli. Poradíme vám, jak jej udržovat

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
muz auto zima
Zdroj: Shutterstock

Většina lidí si potrpí na svých vozech. V zimním období seškrábou námrazu z čelního skla a vyráží do provozu. O co se už ale méně lidí zajímá, je to, jak moc je jejich vůz spokojený zespodu. Pojďme si společně probrat, na co je třeba dbát.

Uprostřed drsné zimy, která se objevila na našem území, by měli řidiči zvážit ochranu svých vozidel. Je třeba, aby vozy vydržely velké množství posypové soli, jež se na našich silnicích šíří. Sůl je nutné zlo, které nám pomáhá bezpečně dojet na cílové místo.

Myslete na případný prodej vozu

Pro většinu lidí je automobil velkou koupí. Je tedy potřeba, aby byla zajištěna spolehlivost, vzhled a výkon během let vlastnictví.

Pokud si v budoucnu plánujete pořídit nový vůz výměnou za ten starý, musíte zvážit jeho hodnotu při dalším prodeji. Největším faktorem je vzhled a jakékoli známky rzi budou mít negativní dopad.

Nejlepším způsobem, jak chránit auto před posypovou solí, která způsobuje rzi, je nechat si každý rok naolejovat karosérii sprejem na ochranu proti korozi. Rez se tvoří, když se spojí voda a vzduch. Pak se vytvoří obal na vašem vozidle. Sůl také působí jako urychlovač koroze.

Pokud máte pocit, že je na vašem voze znatelné, že už pár silnic pokrytých solí projelo, neváhejte a vyrazte do myčky. Dobrý mycí program vám pomůže zbavit se nánosu soli. Při mycím programu ale zvolte i program dobrého vysušení vozu.

A co sůl v interiéru vozidla?

Gumové autokoberce jsou nutností k ochraně interiéru vašeho auta před zimními faktory. Rozbředlý sníh obsahující drsnou posypovou sůl se rozteče a zašpiní váš koberec. Později je pak těžké skvrny vydrhnout a sůl nakonec hnije ve vašem koberci.

Důležitou věcí je vybrat ten nejlepší koberec do vašeho vozu. Pokud chcete mít čistý vůz, protekce podlahy ve vozu je stejně důležitá jako zimní pneumatiky.

Vyhněte se látkovým kobercům. Ty jsou na úklid nejnáročnější a po krátkém používání vám způsobí nemilý zápach ve voze.

Gumové koberce jsou pak nejlepší volbou pro zimní období. Pokud jste příznivci automyčky, koberce při mytí vyndejte z vozu a pod silným proudem vody je pořádně opláchněte. Vyčistit je ale zvládnete i ve sprchovém koutě.

Některé procesy můžete také svěřit odborníkům ve vašem autosalonu. Ti se o podvozek postarají a připraví vůz i na to nejkrutější zimní období.

Zajímavostí je, že luxusní domy po celém světě mají vyhřívané příjezdové cesty. Nemusí se tudíž ke svému vozu brodit. Tento luxus je už ale trochu nákladnější.

Autor: Štěpán Pacík


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články