Zodiac: Vrah, který se vysmíval policii. Dodnes nebyl dopaden, na účtu má ale pravděpodobně desítky vražd

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Zodiac
Zdroj: Profimedia

Police mu přezdívá Zodiac. Sériový vrah, který nikdy nebyl dopaden, řádil v druhé polovině 20. století. Přestože policii poslal nespočet dopisů, ve kterých se jim vysmíval za neúspěšné pátrání, a dokonce je přivedl na několik stop svých obětí, nikdy se ho nepodařilo dostat.

Policie měla problém především proto, že se jí nikdy nepodařilo rozluštit všechny čtyři zakódované zprávy, které jim mimo jiné Zodiac poslal. Donedávna byl jejich obsah neznámý.

Mnohem později se ale našel nadšenec, který sledoval veškeré Zodiacovy případy v novinách a věří tomu, že se mu podařilo zprávy rozluštit. Dnes už to ale pravděpodobně k ničemu nebude.

První dva kódy rozluštila policie

Zodiac nechával policii vodítka, která byla jasná, jiná zase méně jasná. Celkově poslal čtyři zprávy v kódech. Ty byly pojmenovány podle toho, kolik znaků obsahovaly.

První šifrovaná zpráva s názvem Z408 zněla podle všeho takto: „Rád zabíjím lidi, je to zábavné. Je to zábavnější než lovit zvířata v lese. A víte proč? Protože lidé jsou ti nejnebezpečnější tvorové na světě.“

Šifra s názvem Z340 byla profesionály prolomena až 51 let po jejím odeslání. „Doufám, že se hodně snažíte mě chytit,“ napsal tehdy stručně a jasně. Ačkoli vraždil už v 60. letech 20. století, s tímto objevem přišly dešifrovací týmy až v roce 2020.

Další dvě šifry nikdy nikdo oficiálně nedokázal rozluštit, a to z toho důvodu, že jsou velmi krátké a obsahují málo znaků. Jejich názvy jsou Z13 a Z32. Dodnes nemají žádné profesionální rozšifrování.

Objevil se ale nadšenec, který tvrdí, že šifry rozluštil. Jenže mnoho odborníků je k jeho výsledkům skeptických. Jelikož se jedná o amatéra, nikdo jeho výzkumy nebere vážně a do oficiálního pátrání je nikdo nezahrnul.

Byl jeho případem posedlý

Jmenuje se Ziraoui. Už od samého začátku četl veškeré zprávy týkající se sériového vraha Zodiaca. Po dlouhých výzkumech přišel s tím, že se mu podařilo to, co nikomu před ním.

Rozluštil prý podle všeho po více než 50 letech šifry, které dělaly problém samotné policii. Z32 podle něho byla informace o datu a místu dalšího zločinu, který tehdy Zodiac plánoval.

Druhý kód podle všeho zněl: „Jmenuji se Kayr.“ To by podle všeho mohlo dávat smysl i proto, že muž s takovým jménem byl i mezi podezřelými z vraždy. Přestože projevil Ziraoui velké nadšení nad svým objevem, obdivu se nedočkal.

Policie je toho názoru, že po tolika letech už do případu těžko někdo vnese něco nového. Navíc považují luštitele jen za blázna, který si vymýšlí, aby se stal zajímavým.

„Nakonec jsem to nechal plavat,“ prohlásil k celé situaci Ziraoui. „Poslední dobou mě lákají spíše jiné věci než sériové vraždy. Já sám jsem se sebou spokojený a netoužím po uznání,“ dodal.

Zdroj: sfchronicle.com, nytimes.com, allthatsinteresting.com
Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články