Záhadné zmizení Agathy Christie: Předstírala spisovatelka nervové zhroucení, nebo skutečně nevěděla, kdo je?

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Christie Agatha
Zdroj: Neznámý autorNeznámý autor, Public domain, via Wikimedia Commons

Agatha Christie byla fenomenální britská autorka detektivek. Během jejího života se udála jedna záhada, kterou by mohla klidně zařadit do svých knih. To se však nestalo a autorka o svém slavném zmizení zarytě mlčela až do své smrti.

Agatha Mary Clarissa Millerová se narodila v britském hrabství Devon. Jako mladá studovala ve Francii. Po svém návratu se seznámila s vojákem a svým budoucím manželem jménem Archibald Christie.

Jednou z nejprodávanějších autorů

Během první světové války pracovala jako zdravotní sestra a dobrovolnice u Červeného kříže. Poté se rozhodla vydat na dráhu spisovatelky.

Její úspěch byl až neuvěřitelný a trvá prakticky dodnes. Jedná se o druhého nejprodávanějšího autora všech dob, více se prodávají pouze knihy Williama Shakespeara. Její divadelní hra Past na myši je nejdéle uváděnou hrou v celé historii divadla. Hraje se v Londýně nepřetržitě od své premiéry v roce 1952.

Psychicky náročný rozchod

Za svůj život byla spisovatelka dvakrát vdaná. První manželství nebylo úplně povedené, a právě to bylo možná důvodem jejího dnes už proslulého zmizení.

Došlo k němu 3. prosince 1926. Slavná spisovatelka a její manžel se jako už tradičně hádali. Archibald neboli Archie už ani netajil svou milostnou aféru se svou sekretářkou Nancy Neele. Agathě navrhl rozvod, ona s ním ale i s ohledem na jejich malou dceru nesouhlasila.

Po odchodu manžela zanechala autorka dceru u služebné a odešla. Od té doby ji jedenáct dní nikdo neviděl. Vzhledem k tomu, že už v té době měla relativně známé jméno, policie začala okamžitě její zmizení vyšetřovat a celé aféry se samozřejmě chopil tisk.

Záhadné zmizení

Agathino auto bylo nalezeno hned druhý den. Záhadu ještě prohloubilo, že měl automobil rozsvícená světla, v kufru zůstalo zavazadlo i kabát. Řidička však nikde.

Tisk šílel, na policii byl vyvíjen nátlak, aby věc co nejrychleji vyřešila. Podezřelým se stal jak manžel, tak milenka. Nic ale nebylo prokázáno.

Až jedenáct dní od zmizení kontaktoval policii jeden ze zaměstnanců hotelu v Yorkshiru. Jeden z hostů se údajně podobal zmizelé spisovatelce. Policie se na místo rozjela i s Archibaldem. Na místě je všechny čekal pořádný šok.

Manžela nepoznala a trpěla amnézií

Na spisovatelku čekali v jídelně, když konečně přišla, svého manžela si vůbec nevšímala. Posadila se a začala si číst noviny. Když se ji její muž snažil konfrontovat, začala tvrdit, že ho nezná. A také že se nejmenuje Agatha Christie, ale Theresa Neele.

Nakonec se vzpamatovala, ale co dělala celých deset dní, nebyla schopna vysvětlit. Nikdy už se o tom nezmínila, dokonce ani ve své rozsáhlé autobiografii.

Verzí, co se vlastně stalo, bylo samozřejmě několik, podle mnohých šlo o nervové zhroucení, jehož následkem došlo k výpadku paměti. Jiní věřili, že se jednalo o reklamní trik, či dokonce past na jejího prvního manžela.

Ať už to bylo jakkoliv, je jasné, že slavná detektivní autorka se za tuto epizodu ze svého života zřejmě styděla. Její tajemství tak zemřelo s ní.

Zdroj: Ew.com, Historyextra.com
Autor: Markéta Mladá


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články