Záhadná smrt Marilyn Monroe je dodnes plná otazníků. Co odhalila její pitevní zpráva?

od Nikola Jaroschová
3 minuty čtení
Marilyn Monroe
Zdroj: Profimedia

Ikonická herečka padesátých let, která se proslavila nejen svou krásou, ale také známou fotkou nad větrákem, který ji zvedal sukni. Ačkoliv měla našlápnuto k hvězdné kariéře, zemřela předčasně ve svých šestatřiceti letech. Co znepokojujícího objevili lékaři během pitvy?

Když si v srpnu 1962 hospodyně slavné Marilyn Monroe všimla, že herečka ještě ve tři hodiny ráno ve svém pokoji svítí, zaklepala jí na dveře.

Od jejího lékaře totiž dostala za úkol na herečku, která se nacházela ve špatném psychickém stavu, dohlédnout. Když se nikdo neozýval a zjistila, že jsou dveře zamčené, zavolala hereččiny lékaře a ti ji našli v posteli mrtvou.

Smutné dětství bez rodičů

Norma Jeane Mortenson se narodila v roce 1926 a nikdy se nedozvěděla, kdo je její otec. Matka do rodného listu zapsala jistého Mortensona, ale ten ji ještě před narozením dítěte opustil.

Předpokládá se, že jejím otcem byl Stanley Gifford, zaměstnanec ve filmovém průmyslu, kde pracovala také matka Marilyn jako střihačka. Ani on se ale k dceři nikdy nepřihlásil, a když ho v dospělosti vyhledala, neměl zájem s ní komunikovat.

Absence mužského elementu v dětství možná měla vliv na její komplikované vztahy v budoucnu. Matka trpěla psychickými poruchami a nebyla schopná se o dceru starat.

Malá Marilyn tak vyrůstala s cizími lidmi nebo v dětském domově a neměla jisté zázemí. Pěstounství se v té době považovalo spíše za možnost, jak si přivydělat, a mladá dívka poznala dvanáct různých rodin.

Od pásu se dostala před objektiv fotoaparátů

V šestnácti letech se na popud jedné ze svých opatrovatelek raději provdala za Jima Doughertyho, než aby musela zpět do sirotčince. V té době se ale rozjela válka a Jim odcestoval do Evropy. Norma mezitím pracovala v továrně, ale práce u pásu ve válečném průmyslu ji nebavila.

Poté, co ji nafotil David Conover v pracovní kombinéze a nabídl jí další spolupráci, neváhala a šla za lepšími zítřky. S Jimem se rozvedla a snila o kariéře modelky a herečky.

Obcházela castingy, fotila různé kampaně, dokonce i akty a sláva se později přece jen dostavila. Díky rolím ve filmech Někdo to rád horké a Páni mají radši blondýnky byla korunována na královnu Hollywoodu.

Její zdravotní stav byl špatný

Její tvář se sžila s rolemi stereotypních přihlouplých blondýnek, a ačkoliv na filmovém plátně zářila, v soukromí zažívala velké útrapy. Po matce zdědila deprese a úzkosti, a navíc ji trápily také různé zdravotní obtíže. Trpěla endometriózou, která způsobila i několik potratů a to, že herečka nebyla schopná donosit dítě.

Vztahy s muži byly v jejím případě také velmi komplikované. Po krachu manželství s Jimem se vdala ještě dvakrát. Poprvé za baseballového hráče Joe DiMaggia a podruhé za spisovatele Arthura Millera. Mezi její milence patřili ale také například Charlie Chaplin Jr., Frank Sinatra, Marlon Brando, Tony Curtis nebo J. F. Kennedy.

V osudnou srpnovou noc si s největší pravděpodobností vzala větší množství léků na spaní. Když ji lékaři našli, ležela na posteli s telefonem v ruce a na nočním stolku byly rozházeny snad všechny druhy jejích léků. V ten den doplněná lahvička silných sedativ byla nalezena prázdná.

Sebevražda, nebo vražda

Podle pitevní zprávy byla příčinou smrti pravděpodobně sebevražda. S jistotou to sice říci nemohli, okolnosti kolem její smrti tomu však nasvědčovaly. Marilyn trpěla depresemi a výkyvy nálad u ní byly na denním pořádku. Často také mluvila o ukončení života a demonstrativní sebevraždu už předtím jednou spáchala.

I přesto se však objevily spekulace, že se stala obětí zločinu, a někteří její přátelé vypověděli, že její chování před smrtí rozhodně nenasvědčovalo tomu, že by chtěla spáchat sebevraždu.

Měla prý dobrou náladu a mluvila o cestovaní. Jedna z konspiračních teorií hovoří o tom, že se stala obětí promyšleného zločinu kvůli svému románku s J. F. Kennedym.

Kolem její smrti se dodnes točí mnoho otazníků a v minulosti již proběhly pokusy o to, aby bylo vyšetřování obnoveno.

Důvodem byla rychlost, s jakým soudní lékař vydal prohlášení o pravděpodobné sebevraždě, nesrovnalosti ve výpovědích, zničení vzorků pořízených při pitvě a nedokončená toxikologická vyšetření. Dodnes tak mnoho lidí věří, že se stala obětí promyšleného zločinu.

Zdroj: grunge.com, cs.wikipedia.org, casjenprome.cz
Autor: Karolína Stoczková


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články