Pocahontas ve skutečnosti žádný pohádkový život neměla. Stala se nástrojem zvrácené propagandy

od Nikola Jaroschová
3 minuty čtení
Pocahontas
Zdroj: Profimedia

Postava krásné dívky s tmavými vlasy známá především z kreslené pohádky Walta Disneyho je vystavena na pravdivém příběhu ženy, jejíž život rozhodně nelze nazvat jako romantický a pohádkový s dobrým koncem, jak píše server Grunge.com.

Jak už její vzhled napovídá, jednalo se o původní obyvatelku Ameriky neboli indiánku patřící do kmene Powhatan. Ten žil v oblasti Virginie na přelomu šestnáctého a sedmnáctého století. Pocahontas byla dcerou nejvyššího představitele kmene, samotného Powhatana.

Idylický život rozhodně neměla

Disneyův zfilmovaný příběh vypráví o tom, jak se tato krásná dívka zamilovala do britského kolonizátora a jejich velká láska měla následně zabránit válkám, ke kterým v té době mezi původními obyvateli a kolonizátory docházelo.

Tento romantický příběh s happyendem však není až tak pravdivý. Pocahontas byla totiž britskými osadníky počátkem sedmnáctého století unesena a donucena provdat se za jednoho z kolonialistů, aby tak zachránila svůj lid před zkázou.

V průběhu věznění musela konvertovat ke křesťanství a kolonizátoři ji využívali jako cvičenou opici. Anglické společnosti byla totiž představena jako polidštěná divoška, což rozhodně nebylo nic příjemného, a dívka se musela cítit naprosto poníženě.

Nezbedná mladá dívka

Ani jméno Pocahontas není skutečné. Dívka byla nazývána Matoaka nebo Amonute. Pocahontas byla přezdívka, kterou získala v dětství díky své povaze. V překladu přezdívka znamená malá a hravá, což vypovídá o její osobnosti.

Zábavu měla ráda a uměla se vzepřít, což kdysi u žen nebylo přípustné. Zároveň však bylo známo, že Powhatan svou dceru nadevše miloval a neočekával, že z ní vyroste spořádaná mladá dáma.

Powhatan měl jako náčelník mnoho manželek a spoustu dětí. Pocahontas se narodila, když jejímu otci bylo už šedesát let a měl několik desítek potomků.

Dcera velkého náčelníka

Ačkoliv se narodila jako potomek náčelníka kmene, rozhodně nebyla princeznou nebo jinak vysoce postavenou ženou. Tou by se stala pouze v případě, že by její matka byla potomkem hlavy klanu, což u Pocahontas není možné potvrdit, protože o matce neexistuje žádná zmínka.

V pohádce z dílny Walta Disneyho se Pocahontas zamiluje do Johna Smithe, který do tábora Powhatan dorazí jako kolonialista. Ve skutečnosti ale v době, kdy mezi nimi mělo k románku dojít, bylo dívce jedenáct a Smithovi sedmadvacet let.

Určitě tak nešlo o milenecký vztah, jelikož dívka byla v tak útlém věku chráněna celým kmenem a zralého muže určitě nezajímala.

Láska nehrála hlavní roli

V pohádce Pocahontas nosí osadníkům jídlo, ale reálně by to nebyla schopná zvládnout kvůli tomu, kolik kánoe vážila a jak daleko by s ní musela cestovat. Navíc byla dítě, jak už bylo zmíněno výše. Rozhodně také nemohla kolonialisty varovat před nebezpečím, protože jako jedenáctiletá byla neustále pod dohledem dospělých.

Ještě předtím, než ji kolonialisté unesli, ji otec provdal, protože tušil, že se něco chystá. Nakonec to byli právě lidé kolem jejího manžela, kteří ji vydali napospas kolonialistům.

Ti jí pak v zajetí neustále opakovali, že jejímu otci na ní nezáleží, a donutili ji, aby se přizpůsobila evropským zvyklostem. Změnila si jméno na Rebecca, provdala se za pěstitele tabáku Johna Rolfeho a stala se z ní křesťanka.

Mezi anglickou smetánkou se necítila dobře

Ponížená indiánka odcestovala do Evropy a stala se prostředkem propagandy, aby kolonizátoři získali více peněz od anglické smetánky. Pohybovala se ve vysokých kruzích, dokud pohled na ni nepřestal šlechtu bavit.

Když se s manželem vracela do Virginie, během cesty na lodi zemřela. Okolnosti nejsou úplně zřejmé. Indiáni byli údajně náchylnější k tehdejším chorobám, ale existovaly i domněnky, že byla během cesty otrávena jídlem.

Slavnější se stala až po smrti

Důvodem pro tyto spekulace měl být strach z toho, že by po návratu do Virginie mohla utéct zpět ke svému kmeni a prozradit mazané plány kolonialistů. Pravdu už se nikdy nedozvíme, ale v jednadvaceti letech, kdy zemřela, za sebou tato dívka rozhodně neměla pohádkový život, jak ho vypráví disneyovka.

Údajně měla s Johnem syna Thomase, který měl potomky. Na základě toho se k této slavné indiánce v dalších letech hlásilo mnoho potencionálních příbuzných. Jelikož však o Thomasovi neexistují přesné záznamy, jedná se spíš o legendy a tužby lidí být příbuznými slavné Pocahontas, jejíž odkaž žije dodnes.

Zdroj: grunge.com, en.wikipedia.org
Autor: Karolína Stoczková


Sdílet článek:Share on Facebook
Facebook

Související články