Malířka Sarah Goodridge: První člověk, který poslal nahaté selfie

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Godridge Sarah
Zdroj: Profimedia

Člověk by předpokládal, že posílání obnažených fotek je vynálezem 21. století. Faktem je, že za masové rozšíření této zábavy vděčíme aplikacím, jako je Instagram, Snapchat či WhatsApp. První zaznamenaný případ, kdy žena poslala portrét svého poprsí, ale pochází z doby mnohem dřívější.

Sarah Goodridge se narodila na konci 18. století v americkém Massachusetts. Již jako malé děvče projevila značný malířský talent a zápal pro umění.

Svého snu se nevzdala

V této době bylo ale vzdělání značně omezeno, a to jak pro ženy, tak pro nemajetné. Svou vášeň tedy nemohla studovat. Místo toho navštěvovala klasickou okresní školu a malování se věnovala ve svém volném čase. Její rodina byla ale tak chudá, že místo papíru musela používat březovou kůru.

Když byla starší, přesunula se do Bostonu, kde si ušetřila na několik malířských lekcí. Zaznamenala tam také první nadšené ohlasy na svá díla.

Dokázala si dobře vydělat

Postupem času se začala více zaměřovat na tvorbu miniaturních portrétů, které začala malovat na slonovinu. To jí přineslo velký úspěch. Dokonce tak veliký, že tato práce zvládla uživit nejen ji, ale i její rodinu.

Její díla jsou dodnes vystavena v muzeích v Bostonu nebo v New Yorku. K jejím významným dílům patří portréty politika Daniela Webstera a malíře Gilberta Stuarta.

Speciální autoportrét

Ovšem její nejznámější dílo má název Beauty Revealed, což může být přeloženo jako Odhalená krása. Jedná se o malířčin autoportrét. Ovšem místo svého obličeje zaznamenala autorka jen svá ňadra.

Dneska by se to dalo zřejmě označit jako takzvané „nudes”, což je označení nahatých selfies. Ty se rozesílají výhradně skrze virtuální prostor.

I v tomto případě Goodridge předběhla svou dobu. Miniaturu svého poprsí, kterou namalovala na slonovinový plát o velikosti 7 x 8 cm, rovnou poslala svému příteli a kolegovi Gilbertu Stuartovi.

profimedia

Zdroj: Profimedia

Pozor na rozesílání své nahoty

Před posíláním choulostivých fotografií je dnešní společnost, především ta mladší, neustále varována. Ve škole se na toto téma často hovoří. Mnoho lidí si totiž neuvědomuje, že internet je nemilosrdný a citlivá data na něm můžou zůstat už navěky.

Stejně tak nemilosrdný může být člověk, kterému jsou fotky posílány. Dotyčný je totiž poté může využít k vydírání a k internetové šikaně.

S nadsázkou můžeme ňadra Sarah Goodridge považovat za odstrašující příklad. Její prsa neustále kolují po internetu, a to už je namalovala před dvěma sty lety. Proto by si měl každý člověk rozmyslet, komu své obnažené fotografie posílá a zda se nemohou dostat do špatných rukou.

Zdroj: Unilad.co.uk
Autor: Markéta Mladá


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články