Janek Ledecký byl v mládí pořádné ucho. Větší retro jste dlouho neviděli

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Janek Ledecky
Zdroj: Profimedia

Oblíbený český zpěvák Janek Ledecký zraje jako víno. Nedávno se fanouškům pochlubil fotkou z období svého účinkování v kapele Žentour, kde byl ještě mladé ucho s rozcuchem.

Jan Ledecký se narodil v roce 1962 v Praze. Studoval na gymnáziu a poté absolvoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy. Zakončil ji titulem JUDr. a moc nevěřil, že by ho muzika mohla uživit.

Hudba ho pohltila

Do hudební branže se ale po studiích vrhnul naplno a rozhodně to nebyla chyba. V roce 1981 nastoupil do kapely s názvem Horečka band a také se stal frontmanem popové skupiny Žentour.

Jejich první album vyšlo v roce 1987. O dva roky později uspěli v hitparádě s hity Triangl a Utajený světadíl a jejich sláva postupně stoupala.

Se svými současnými fanoušky se na Instagramu podělil o fotografie právě z doby účinkování v kapele Žentour. Ačkoliv působí jako mladé ucho, vypadá pořád stejně.

Sólová kariéra mu přinesla další úspěchy

Album Žentour 003 se stalo nejprodávanějším na trhu. V počátcích devadesátých let se kapela i přes své úspěchy rozpadla a Janek se vydal na sólovou dráhu.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Janek Ledecký (@janek_ledecky)

V roce 1992 mu vyšlo první album Na ptáky jsme krátký a stal se hvězdou. Při natáčení klipu k titulní písni se zranil a musel na dlouhých šest měsíců odložit kytaru, ale ani to jej nezastavilo.

Měl tak ale mnohem více času na skládání, a proto stále vydával nová a nová alba s hity, které jsou známé dodnes.

Z jeho pera vyšel i slavný muzikál

Mimo to se objevoval také na divadelních prknech, kde účinkoval v muzikálu Pěna dní. Tím ale jeho divadelní kariéra neskončila. Koncem devadesátých let se pustil do přepracování Shakespearovy klasiky Hamleta a jeho muzikál měl neskutečný úspěch.

Ani jeho děti nezůstaly pozadu. Jeho dcera Ester je úspěšnou sportovkyní, která dokázala na zimní olympiádě v roce 2018 získat dvě zlaté medaile ve dvou různých disciplínách.

Autor: Karolína Stoczková


Související články