Jako vejce vejci. Neuvěříte, jak moc jsou synové Miloše Formana slavnému režisérovi podobní

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Milos Forman
Zdroj: Profimedia

Jeden z nejslavnějších českých režisérů Miloš Forman po sobě zanechal nejen skvosty české i zahraniční kinematografie, ale také několik potomků. Kdo z nich se věnuje filmařině?

Dětství neměl Miloš Forman, který se narodil v roce 1932, jednoduché. O oba rodiče totiž v období druhé světové války přišel v koncentračních táborech, a proto vyrůstal u příbuzných.

Vystudoval scenáristiku na pražské FAMU a už během studií se živil jako pomocný režisér. Spojil se s kameramanem Miroslavem Ondříčkem a společně natočili řadu úspěšných filmů. Lásky jedné plavovlásky nebo Hoří, má panenko byly dokonce nominovány na Oscara.

Synové začali s herectvím už v dětství

V soukromí byl nejdříve čtyři roky ženatý s Janou Brejchovou a později s další českou herečkou Věrou Křesadlovou. Společně přivedli na svět dvojčata Petra a Matěje.

Forman syn

Zdroj: Profimedia

Oba synové se po rodičích zdědili umělecký talent. Už jako malí kluci se jako Péťa a Máťa objevili v nestárnoucí komediální trilogii o rodině Homolkových.

Petr vystudoval loutkoherectví na DAMU a dnes se živí jako herec, divadelník a loutkoherec. Objevil se například v seriálu Zdivočelá země nebo ve filmech Horem pádem či U mě dobrý.

Jeho bratr Matěj absolvoval filmovou a televizní grafiku na UMPRUM, živí se také jako herec, výtvarník a ilustrátor. Svými kresbami například doplnil jedno z vydání slabikáře.

Forman syn

Zdroj: Dan Materna / MAFRA / Profimedia

Otce podpořili i na Oscarech

V období normalizace odešel jejich otec a tehdy již úspěšný režisér do zahraničí. S prvním filmem Taking Off u publika ve Spojených státech amerických příliš nebodoval, a proto se rozhodl v další tvorbě držet knižních předloh.

Na základě románu Kena Keseyho Vyhoďme ho z kola ven natočil úspěšný snímek Přelet nad kukaččím hnízdem s Jackem Nicholsonem v hlavní roli.

Film získal v roce 1975 pět Oscarů a na ceremoniál k předávání tehdy doprovodili režiséra oba synové, kteří přicestovali z Československa, kde s matkou vyrůstali.

Dnes jsou z nich známí umělci

O tři slavné sošky více získal později další úspěšný snímek Amadeus, kvůli jehož natáčení se Forman vrátil do Prahy. Zde také v roce 1995 potkal svou třetí a poslední osudovou ženu Martinu, se kterou měl ještě další dva syny, opět dvojčata Andyho a Jima. Oba žijí v USA.

Šestapadesátiletí bratři Petr a Matěj jsou si velmi podobní a talent po svých rodičích rozhodně nezapřou. Se slavným otcem i přes velkou vzdálenost vycházeli velmi dobře a pravidelně se navštěvovali. Pro web blesk.cz Petr uvedl, že s otcem uměli trávit čas i bez dlouhého povídání. Právě otec je totiž celý život učil hrát mariáš.

A jak se zdá, ani další formanovská generace se nevzdálí od uměleckého světa. Dcera Petra Antonie se objevila ve filmu Dukla 61 nebo ve snímku Balada o pilotovi.

Zdroj: blesk.cz, csfd.cz, wikipedia.org, novinky.cz
Autor: Karolína Stoczková


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články