Greta Thunberg přinutila rodiče přestat létat a jíst maso. Co jste o ní ještě nevěděli?

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Thunberg Greta
Zdroj: Shutterstock

V roce 2018 ovlivnila Greta Thunberg téměř celý svět. Jedni obdivovali její odvahu a snahu pomoci při záchraně planety, druzí jí nemohli přijít na jméno a odsuzovali ji za prázdný aktivismus. Tak či onak, švédská školačka je zajímavou postavou v ekologickém boji.

Greta Thunberg pochází ze Stockholmu. Narodila se 3. ledna 2003 rodičům Maleně Ernman a Svantu Thunbergovi. Její matka je operní zpěvačka a otec se živí jako herec.

Rodiče přestali létat letadlem a stali se vegany

Ani oni to neměli se svou dcerou úplně jednoduché. Oba se totiž při své práci často přepravovali letadlem, což se samozřejmě mladé aktivistce nelíbilo. A to kvůli neekologickému provozu a vypouštění CO2 do ovzduší.

Nakonec se rozhodli dceři vyhovět a oba souhlasili s tím, že už letadla nadále využívat nebudou. Obzvlášť pro její matku to byla značná oběť, neboť jako opěrní pěvkyně často cestovala, a to například i do USA. To už nyní nepřichází v úvahu.

Gretu podpořili i v jejím dalším ekologickém rozhodnutí a společně s ní se stali vegany. Ačkoliv aktivistka spolupracuje s organizacemi na ochranu zvířat, důvod jejího veganství je především ekologický. Živočišné zemědělství je totiž mnohem větším producentem skleníkových plynů než to rostlinné.

Stávka vedla až do OSN

Její aktivistická kariéra začala vcelku nenápadně. V roce 2018 se inspirovala americkými studenty, kteří protestovali za omezení zbraní v USA. Greta se také rozhodla protestovat. Každý pátek trávila místo ve škole před parlamentem ve Stockholmu s cedulí „Školní stávka za klima“.

Téměř rok nato už měla svůj projev na summitu OSN, který se věnoval změnám klimatu. Tam pronesla svůj kontroverzní proslov, kde obvinila politiky z nečinnosti. Dále se setkala s mnoha osobnostmi, například s papežem. Její jméno pak začalo rezonovat celou společností.

Její Asperger jí pomáhá

Gretin aktivismus je, jak ona sama tvrdí, také ovlivněn její diagnózou. V jedenácti letech téměř přestala mluvit. Lékaři pak zjistili, že trpí Aspergerovým syndromem, obsedantně kompulzivní poruchou a selektivním mutismem.

Právě díky Aspergerově syndromu údajně dokáže vnímat věci jinak než ostatní. Pro deník Financial Times uvedla: „Protože jsem jiná, vidím svět z jiné perspektivy, vidím věci velmi černobíle.“

Lidé s poruchou autistického spektra, kam patří i tento syndrom, mají tendenci najít si jednu oblast a té se bezmezně věnovat. Greta si vybrala právě ekologický aktivismus.

Holčička, která je plnoletá

To ovšem neznamená, že nemá žádné jiné koníčky, ačkoliv jsou trošku jiné, než by člověk u náctileté dívky předpokládal. Sama říká, že místo chození s kamarády na párty poslouchá o samotě hudbu a podcasty. Také ráda vyšívá, čte si a chodí na dlouhé procházky.

To, že nepůsobí jako úplně typická dospívající, podporuje i její vzhled. Stále působí jako školačka navštěvující základní školu, přestože jí v lednu bude už 19 let. Dokonce si letos pronajala byt a osamostatnila se od svých rodičů.

Zdroj: Ft.com, Nickiswift.com, Wikipedia
Autor: Markéta Krejčí


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články