Ernst August Wagner: Společnost ho zahnala do úzkých. Jeho strach vyústil v paranoiu, která ho svedla k ohavným činům

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Ernst August Wagner
Ernst August Wagner

Ernst August Wagner byl velmi nadějný muž, který se pyšnil vysokoškolským vzděláním a možností předávat zkušenosti světu. Jenže jeho psychická nemoc z něho udělala vraha.

Ernst August Wagner se narodil v září roku 1874 v Německu jako deváté z deseti dětí. Jeho rodina byla velmi chudá, otec mu zemřel brzy po narození.

Ve snaze pomoci rodině se jeho matka znovu vdala, ale v manželství nevydržela dlouho. Když bylo Wagnerovi sedm, rozvedla se.

Díky stipendiu mohl studovat

Už v brzkém věku mladík prokázal, že je velmi inteligentní, a dosáhl tak na stipendia, díky kterým mohl studovat soukromé školy, ačkoli jeho rodina neměla dost peněz.

Po kvalifikační zkoušce pracoval jako učitel na několika školách v pozici externisty. Také psal básně, které se pokoušel prodávat, to se mu ovšem příliš nedařilo. Dva měsíce žil ve Švýcarsku, kde získal nové zkušenosti.

V roce 1901 se stal učitelem na plný úvazek. Jenže začal mít problémy s alkoholem a v jedné opilecké chvilce se podílel na utýrání zvířete. Od té chvíle začal trpět pocitem, že si na něho lidé ukazují a chtějí mu ublížit.

Koupil si svou první zbraň, kterou s sebou všude nosil. Měl pocit, že je pronásledován, že se mu každý směje a že nemá nikde žádné soukromí. Své stavy ale skrýval a dál se snažil fungovat jako učitel.

Našel si ženu a založil s ní rodinu. Postupně se jim narodily čtyři děti, jenže Wagnerovy stavy se začaly zhoršovat, trpěl paranoiou čím dál víc, a nakonec se rozhodl, že všechno své trápení ukončí.

Zabil svou rodinu a pokračoval ve městě. Nakonec ho zastavili lidé z města

Wagner začal s pomstou na všech, u kterých cítil, že se mu kdy vysmívali, nebo mu stáli v cestě. Nejprve ubodal svou ženu a čtyři děti. Pak dal na dveře domu vzkaz o nepřítomnosti rodiny a odjel za svým bratrem.

Ten nebyl doma, ale u jeho manželky přespal a druhý den odjel do města, kde začal střílet na každého muže, kterého potkal. Později řekl, že ženy, které postřelil, se mu připletly do cesty omylem.

Celkově postřelil dvacet lidí, osm jich zemřelo na místě a jeden muž na následky zemřel v nemocnici. Když mu došly náboje a začal je dobíjet, vrhli se na něho kolemjdoucí s holemi a motykami.

Wagnera našla k ránu policie a převezla ho s vážnými zraněními do nemocnice. On sám tvrdil, že se chtěl zastřelit, a jelikož to nevyšlo, doufá v trest smrti. Nakonec mu byla amputována ruka a skončil v psychiatrické léčebně.

Byl doktory označen za závažně psychicky nemocného, takže se nikdy nedočkal trestu. V léčebně sepsal několik povídek a básní o tom, čím si prošel a proč své činy spáchal.

Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články