Corrie ten Boom – hodinářka, co zachránila 800 Židů

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
ten Boom Corrie
Zdroj: Profimedia

Během druhé světové války docházelo k mnoha zvěrstvům, ale také k mnoha hrdinským činům, které by neměly být zapomenuty. Jedním z takových hrdinů byla i hodinářka Corrie ten Boom z Nizozemska. Společně s její rodinou se jí podařilo ukrýt a zachránit až 800 židovských životů. Bohužel byly tyto jejich aktivity odhaleny nacisty.

Cornelia Arnolda Johanna ten Boom se narodila 15. dubna 1892 v holandském Haarlemu jako nejmladší ze čtyř dětí. Její otec pracoval jako hodinář a ona se rozhodla jít v jeho šlépějích.

Odmala mu pomáhala v dílně i v obchodě, a v roce 1922 se dokonce stala první ženou s hodinářskou licencí v Holandsku.

Zapojili se do odboje

Rodina byla silně nábožensky založená. Dokonce vedli náboženský spolek, který se jmenoval „Klub ten Boomových“, ten byl ale hned po okupaci v roce 1940 zakázán.

Silná víra donutila ten Boomovi okamžitě začít ostatním pomáhat, a to skrze protistátní činnost.

Dům rodiny byl okamžitě přeměněn v jakousi přestupovou stanici lidí, kteří byli pronásledováni tehdejším režimem.

Především pak Židů. Ti byli v domě ukrýváni, dokud se jim nesehnalo nějaké lepší útočiště. Obvykle tak žilo s otcem Casperem a jeho rodinou v domě 5 až 6 Židů.

Policie přišla na udání

K velkému zvratu došlo v roce 1944, kdy zničehonic vrazila k ten Boomovým nacistická bezpečnostní služba. Ten den bylo zatčeno 30 lidí, včetně otce Caspera, jeho dcer Betsie a Corrie.

Shodou okolností byl v domě i jejich bratr Willem, sestra Nollie a synovec Peter, i oni byli odvlečeni do vězení.

Jak Corrie později zjistila, vpád do rodinného domu nebyla náhoda, ale jednalo se o udání od nacistického informátora Jana Vogela.

Rodina byla poslána do vězení v Scheveningenu, kde po deseti dnech od zatčení otec Casper zemřel. Jeho dcery byly nakonec odvezeny do koncentračního tábora pro politické vězně ve Vughtu.

Smrt sestry a administrativní chyba

Nakonec byly poslány do koncentračního tábora v Ravensbrücku. Tamní podmínky byly otřesné, ženy držela nad vodou jejich víra.

V září 1944 však Betsie umírá a její sestra Corrie je v prosinci propuštěna. Jak se později ukázalo, její propuštění byla administrativní chyba.

Po druhé světové válce se Corrie věnovala především osvětě. Kázala o křesťanství, lásce i odpuštění. Jeden z jejích oblíbených citátů bylo: „Bůh nám dá lásku, abychom mohli odpouštět naším nepřátelům. “

Během svého života získala titul Spravedlivý mezi národy a také byla povýšena do šlechtického stavu. Zemřela v roce 1983 na své jednadevadesáté narozeniny.

Zdroj: Corrietenboom.com, Wikipedia
Autor: Markéta Mladá


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články