Žena dostala za vraždy křeslo. Ani to ji nezastavilo v dalším zabíjení

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Halliday Lizzie
Zdroj: Unknown authorNeznámý autor, Public domain, via Wikimedia Commons

Vražedkyně Lizzie Halliday byla odsouzena za vraždu tří lidí. Jejích obětí bylo ale zřejmě mnohem více. Jako první žena v USA byla odsouzena ke smrti na elektrickém křesle. Soud nakonec změnil názor a místo na popraviště ji poslal do ústavu. Posléze se ukázalo, jak špatný nápad to byl.

Tato žena původně pocházela ze Severního Irska, ve třech letech se s rodinou přestěhovala do USA. Když jí bylo teprve patnáct, poprvé se vdala. Později se ukázalo, že ale měla v manželství smůlu. Nebo možná vysoká úmrtnost jejích manželů nebyla jen dílem náhody?

Její první manželství vydrželo dva roky, poté manžel zemřel. Lizzie neváhala a vdala se znovu. Tentokrát se stala vdovou už rok po svatbě. Její další manžel od ní raději utekl.

Pokus o vraždu a žhářství

Ani to, že s ním nikdy nebyla oficiálně rozvedena, jí nezabránilo v tom znovu se vdát. Tentokrát za válečného veterána George Smitha.

Zde už se oficiálně ví, že se manžela pokusila otrávit. To jí však nevyšlo, raději opustila stát a přestěhovala se do Filadelfie.

Tam se pokusila provést pojistný podvod, když zapálila svůj krámek. Její plán jí však nevyšel a žena šla na dva roky za mříže. Po propuštění se živila jako hospodyně, a právě svého nového zaměstnavatele si vyhlídla jako manžela číslo pět.

Z manželství rovnou do blázince

Manželství s vdovcem Paulem Hallidayem nebylo zřejmě příliš šťastné. Lizzie za pomoci souseda totiž ukradla stádo koní. Údajně proto, aby mohla utéci od manžela. Soud ji označil za mentálně nezpůsobilou a poslal ji místo do vězení do ústavu.

Její manžel ale nad ní hůl nezlomil a po návratu ji vzal opět pod svou střechu. To se mu ale nevyplatilo. Žena po nějaké době zapálila jejich dům i mlýn. V plamenech zemřel i její nevlastní syn.

Záhadné zmizení posledního manžela

Po této události mu zřejmě došlo, že s jeho manželkou nebude všechno v pořádku. Bylo ale už pozdě. Zanedlouho po požáru totiž muž zmizel. Když se po něm sháněli sousedi, jeho žena tvrdila, že je mimo město.

Ti tomu však nevěřili. V okolí se vědělo o její kriminální minulosti, a tak jednoho dne, když nebyla doma, prohledali sousedé její farmu. Nemohli uvěřit vlastním očím. Pod kupou sena byla ukryta těla nějaké ženy a její matky, které byly známé Lizzie.

Okamžitě byla zavolána policie. Ta už dokázala objevit tělo jejího manžela, který byl údajně na cestách. Jeho mrtvola byla zastrkaná pod podlahou.

Vražedkyně se ale ani po zatčení nehodlala vzdát. Několikrát se pokusila o sebevraždu. Dokonce ji museli strážníci připoutat k podlaze. Jednou se jí navíc podařilo rozdělat oheň ve vlastní cele.

Trest — až do smrti v ústavu

Žena byla odsouzena v roce 1894 za spáchání tří vražd. Podle různých zdrojů bylo zabitých lidí mnohem více. Jiná těla se však nikdy nenašla. Lizzie dostala trest smrti elektrickým křeslem, nakonec ale vzhledem k jejímu mentálnímu stavu došlo ke změně trestu, a to na doživotní pobyt v ústavu pro duševně choré.

Ale ani tam si „nedala pokoj“. Několikrát se pokusila utéci. V roce 1906 dokonce zaútočila na jednu ze zdravotních sester — bodla ji nejméně 200krát nůžkami. Žena útok nepřežila. Lizzie v ústavu zemřela až v roce 1918 ve věku 58 let.

Zdroj: Allthatsinteresting.com, Wikipedia
Autor: Markéta Mladá


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články