Vraždy na statku White House Farm: Adoptivní syn vyvraždil svou rodinu, vinu stále popírá

od Nikola Jaroschová
4 minuty čtení
White House Farm
Zdroj: Glyn Baker, CC BY-SA 2.0 , via Wikimedia Commons

7. srpna 1985 vstoupil Jeremy Nevill Bamber do domu svých rodičů v White House Farm v anglickém Essexu a zavraždil všechny uvnitř, včetně dvou malých synovců. Poté zavolal policii a vše svedl na svou sestru, která se léčila se schizofrenií.

V roce 1986 byl čtyřiadvacetiletý Jeremy Bamber uvězněn na doživotí za vraždu pěti členů své adoptivní rodiny na jejich farmě v Essexu. Byl usvědčen ze zastřelení své matky, otce, sestry a jejích dětí – teprve šestiletých dvojčat.

I když dodnes trvá na své nevině, byl odsouzen k pěti doživotním trestům za jednu z nejbrutálnějších masových vražd v moderní britské historii. Vyšetřování hrůzného zločinu bylo zpomaleno policejními neúspěchy a nedbalostí.

Jeremy Bamber neměl zrovna nejlepší start do života

Narodil se jako Jeremy Paul Marsham – nemanželský syn příslušníka britské armády a dcery vikáře. Pár dal po narození dítě k adopci prostřednictvím anglikánské církve. Když bylo Jeremymu šest měsíců, adoptovali ho manželé Neville a June Bamberovi.

Bamberovi byli bohatí farmáři, žijící ve velkém domě na statku White House Farm v Essexu. Nevill byl místní soudce a bývalý pilot RAF. Manželé nemohli mít děti, a proto již čtyři roky před adopcí Jeremyho pár adoptoval holčičku Sheilu, přezdívanou Bambi.

Adoptivní rodiče byli přísní a zbožní

Dětem se dostalo soukromého vzdělání, avšak jejich oddaně křesťanští rodiče vyžadovali přísnou disciplínu. Zatímco na Sheilu byli ohromně hrdí, Jeremy pro ně představoval velké zklamání. O podnikání svého otce se nezajímal, farmu a práci kolem ní bytostně nesnášel.

Jeremy rád okouzloval ženy i muže

Své bohaté zázemí však rád využíval k budování své „playboy“ image, která působila jak na ženy, tak i na muže. V mládí měl vztahy s oběma pohlavími, což věřící rodina samozřejmě odsuzovala.

Naopak dospívající Sheila dělala svým adoptivním rodičům jen radost. Vyrostla z ní atraktivní žena, a tak začala slibnou kariéru modelky. Rodiče jí koupili byt v Londýně, aby měla byt blíž svým budoucím úspěchům.

Problémový Jeremy

Když Jeremy ukončil školu, na nějakou dobu odešel z Anglie do Austrálie a na Nový Zéland. Zde však měl problémy se zákonem, pašoval drogy do zámoří a účastnil se i vloupání do klenotnictví. Když se vrátil zpět do Spojeného království, po vystřídání několika špatně placených zaměstnání souhlasil, že se nechá zaměstnat u svého otce na farmě.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Exploring True Crime (@exploringtruecrime)

U Sheily se rozvinula schizofrenie

Mezitím se jeho adoptivní sestra Sheila provdala a měla dvojčata. Když se manželství rozpadlo, upadla do deprese a začala trpět psychickými problémy, které přerostly ve schizofrenii. Kvůli svým problémům se Sheila s dvojčaty přestěhovala zpět na farmu k rodičům.

Jeremy, který začal pracovat pro otce, se se svojí přítelkyní Julií Mugfordovou nastěhoval do chaty rodičů v Goldhangeru, nedaleko statku White House Farm. Otec mu za práci dobře platil, vysněná pozice to pro něj však nebyla.

Pracoval pro otce, aby ho nevyškrtnul ze závěti

Chtěl raději provozovat nedaleký karavanový kemp, který rodina též vlastnila, otec však nevěřil, že by adoptivní syn měl smysl pro obchod. Musel proto zastávat práci farmáře, jak si otec přál. Jeremy Bamber tu práci nenáviděl, avšak kdyby nezůstal farmářem, adoptivní otec by ho zcela vyloučil z dědictví. Jeremy svou adoptivní rodinou pohrdal a nenáviděl rodiče i za to, že ho v mládí poslali na internátní školu.

Jeremy Bamber šel přes mrtvoly

Chtěl být bohatý, úspěšný a nezávislý a byl rozhodnutý pro to udělat všechno. 7. srpna 1985 ve 3:26 zazvonil na policii telefon. Volajícím byl Jeremy Bamber. Policii oznámil, že mu právě volal otec, že se jeho sestra zbláznila a má zbraň.

Když policie vtrhla do White House Farm, našla scénu jako z hororu. Nevill Bamber ležel v přízemí zastřelený a zbitý, v tratolišti krve. Vypadalo to, že byl postřelen v patře a pak dole zápasil, když se v kuchyni snažil u telefonu přivolat pomoc. Malá dvojčata byla ve spánku několikrát střelena do hlavy, jedno z nich si prý zrovna cucalo palec.

Matka June, byla zastřelena v ložnici. Jejich adoptivní dcera Sheila ležela mrtvá nedaleko matky. Byla střelena do krku a v ruce svírala pušku a Bibli. Vše působilo jako jasné vraždy a následná sebevražda. Poté, co Jeremy promluvil o schizofrenii, která byla Sheile nedávno diagnostikována, měla policie v případu jasno.

Domnívali se, že Sheila vyvraždila celou rodinu a poté obrátila zbraň proti sobě

Když byl Jeremy Bamber na místě činu vyslýchán, působil skutečně zoufale. Dokonce naléhal na policii, aby byly všechny lůžkoviny a koberce spáleny, aby v domě nezůstaly stopy po tom strašlivém masakru. Policie mu vyhověla.

Tisk brzy informoval o senzačním příběhu – modelka Sheila, která vždy toužila po slávě, se jí dočkala. První stránky novin zaplnila jako masová vražedkyně. Ještě na pohřbu předvedl Jeremy dokonalé divadlo.

Chtěl zdědit pohádkový majetek

V následujících dnech Bamberova bývalá přítelkyně policii prozradila, že se jí Jeremy svěřil, že chce rodinu zabít, aby zdědil rodinné jmění. Navzdory tomu však proti Jeremymu Bamberovi existovaly pouze nepřímé důkazy a nebylo nic, co by ho s vraždami mohlo spojit.

Jako truchlící syn zrovna nepůsobil

Z velké části i kvůli tomu, že policie povolila místo činu důkladně vyčistit. Bamber, kterého tak museli propustit, si začal užívat život v luxusu, utrácel peníze svých rodičů a rozprodával jejich majetek. Dokonce se i pokoušel prodat fotku své nahé sestry bulvárním novinám.

K jeho zatčení přiměl policii až nález tlumiče

Navzdory nedostatku důkazů proti Jeremymu, odhalilo vyšetřování nejasnosti ohledně vražedné zbraně. Bez tlumiče by 25 výstřelů způsobilo příliš velký hluk a upozornilo oběti na nebezpečí. Ale kdyby byl na zbrani připevněn tlumič, Sheila by vzhledem k délce zbraně nemohla střelit sama sebe do krku. Možnost, že by byla odpovědná za vraždy, byla tedy vyloučena. Bylo jasné, že ten, kdo vraždil, tlumič sundal, než Sheile zbraň naaranžoval do ruky.

Teprve nález tlumiče ve skříni na farmě se stopami Sheiliny krve potvrdil, že nebyla vrahem, ale obětí. V té chvíli bylo jasné, že Bamberův telefonát na policii byla lež. Policie objevila Jeremyho otisky na zbrani i na Bibli. Na konci září byl konečně zatčen a obviněn z mnohonásobné vraždy. Vyšetřování se však vleklo a odsouzen byl až o rok později na pět doživotních trestů.

Soudce o Bamberovi prohlásil, že je pokřivený a zlý. Dodal, že si jen těžko dokáže představit, že by někdo v budoucnu mohl souhlasit s propuštěním člověka, který dokázal zastřelit dva malé chlapce spící ve svých postelích.

Bamber se k vraždám nikdy nepřiznal

Několik odvolání proti jeho odsouzení bylo zamítnuto nebo nebylo vyslyšeno. V roce 2004 podal žalobu k britskému Nejvyššímu soudu s nárokem na majetek svých rodičů jako jediný přeživší člen rodiny. Žaloba byla zamítnuta. Jeho poslední pokus o získání nového procesu byl v roce 2013. Bamber opět neuspěl.

Spousta lidí věří v jeho nevinu

Jeho právníci podali nové odvolání v březnu 2021. V současnosti je stále ve vězení, kde je klasifikován jako zločinec kategorie A, tedy je řazen mezi nejnebezpečnější zločince v Británii. Navzdory všemu má tento zvrácený vrah spoustu příznivců, a to i mezi vyšetřovateli či novináři. Podle nich rozhodně nezapadá do profilu masového vraha.

Zdroj: allthatsinteresting.com, wikipedia.org, bbc.com, murderpedia.org
Autor: Michaela Pauerová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články