Princ soulu Marvin Gaye byl zastřelen násilnickým otcem. Zbraň mu sám věnoval

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Gaye Marvin
English: Photograph by Jim Britt, whose other (copyrighted) photos of Gaye from the same session—many of them in full color—can be seen at his website. Originally distributed by Motown Records., Public domain, via Wikimedia Commons

Marvin Gaye pocházel z Washingtonu, D.C. a byl úspěšným soulovým zpěvákem. V 70. letech byl dokonce nejlépe placeným zpěvákem tmavé pleti. Jeho sláva mu přinesla i značné obtíže v podobě drog a alkoholu. Přesto nikdo nečekal, že by mohl zemřít v pouhých 45 letech. Ještě více šokující bylo, že to bylo rukou vlastního otce.

Marvin Gaye se narodil 2. dubna 1939 ve Washingtonu, D.C. do rodiny křesťanského kazatele, který vládl rodině více než pevnou rukou. Po nějaké době se Gaye otci vzepřel, odešel ze školy a začal se živit hudbou, což pro jeho otce samozřejmě nebylo ani vzdáleně akceptovatelné.

Vyčerpávající turné

Na konci roku 1982 vydává Gaye jedno ze svých nejúspěšnějších alb Midnight Love. První singl s názvem Sexual Healing se stává zpěvákovým největším hitem. Ten neváhá, využívá situace a v roce 1983 vyráží na turné po celých Spojených státech.

V letě téhož roku se vrací domů. Ale je ve špatné tělesné i duševní kondici. Nesnáší totiž cestování, navíc začíná trpět paranoiou, že mu někdo usiluje o život. Dokonce nosí na vystoupení neprůstřelnou vestu. Všechny tyto své problémy léčí kokainem.

Pod jednou střechou s otcem

Po návratu domů se rozhodne zůstat nějakou dobu u rodičů. Navíc se jeho matka zotavuje po operaci ledvin a on ji nechce nechat jen ve společnosti násilnického otce. S tím samozřejmě dochází ke stále častějším třenicím.

Zpěvák ale dál v domě rodičů zůstává. O Vánocích dá svému otci celkem zvláštní dárek. Je to střelná zbraň Smith & Wesson. Údajně určená na obranu.

Fatální hádka

1. dubna roku 1984, den před zpěvákovými narozeninami, slyšel ze svého pokoje, jak se jeho rodiče v ložnici hádají. Otec z ložnice odešel, hádka ale stále pokračovala dál. Syn nakonec hádku ukončil tím, že odešel do svého pokoje a řekl otci, ať za ním nechodí.

Ten šel nakonec do ložnice za manželkou, kde opět pokračoval v hádce s ní. Zpěvák se tedy opět rozhodl zakročit. Svého otce vytlačil z pokoje až na chodbu, kde na něj měl stále útočit a kopat do něj.

Měl otce surově zbít

V knize Davida Ritze Marvinova matka celý incident popsala. „Marvin ho udeřil. Křičela jsem na něj, aby přestal, ale nevěnoval mi pozornost. Tvrdě do mého manžela kopal,“ stojí v knize. (Zdroj: Ritz, David (1991). Divided Soul: The Life of Marvin Gaye. Cambridge, Massachusetts: Da Capo Press. ISBN 0-306-81191-X.)

Také tam je uvedeno svědectví jeho sestry. Ta vzpomínala, že během svého dětství několikrát slyšela jejich otce říct, že pokud by na něj některé z dětí někdy stáhlo ruku, zabil by ho. Nikdo zřejmě netušil, jak moc to myslel vážně. Nebo tušil?

Smrtelná zranění na jeden výstřel

Marvin Gaye starší se vrátil do ložnice a měl u sebe darovanou zbraň. Třikrát do svého vlastního syna střelil. Jednou kulkou mu dokonce zasáhl plíce, srdce, bránici, játra i ledviny. Výstřely uslyšel bratr slavného zpěváka a běžel se do domu podívat.

Našel svého těžce zraněného bratra na zemi. Ve své autobiografii uvedl, že mu měl údajně ještě pošeptat „Dostal jsem, co jsem chtěl…. Nemohl jsem to udělat sám, tak jsem ho k tomu přiměl.“ (Zdroj: Gaye, Frankie (2003). Marvin Gaye, můj bratr. Backbeat Books. ISBN 0-87930-742-0.)

Minimální trest

Během procesu rodina tvrdila, že Marvin Gaye měl sebevražedné sklony, které nedokázal sám zrealizovat. V jeho těle se také našly stopy po kokainu. Obrana byla nakonec založena na faktu, že se otec bál synova nevyzpytatelného jednání.

Otec nakonec kývl na dohodu o vině a trestu a za vraždu syna dostal šestiletý podmíněný trest. Jeho manželka se s ním ještě před samotným soudem nechala rozvést.

Zdroje: History.com, Marvin Gaye, můj bratr, Wikipedia, Život Marvina Gaye
Autor: Markéta Mladá


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články