Od teroristického činu Anderse Breivika uplyne už 10 let. Vrah 77 lidí chce požádat o milost

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Anders Breivik
Zdroj: Profimedia

V roce 2011 zabil celkem 77 osob. Byl za to poslán do vězení, tím ale jeho případ neskončil. Anders Breivik se totiž neustále odvolával a pomocí právníka vyžadoval přezkoumání trestu. Letos se rozhodl požádat o podmínečné propuštění.

V roce 2012 byl Breivik za své činy soudem poslán do vězení na dvacet jedna let. Ovšem s tím, že existuje možnost prodloužení na doživotí.

Dvaačtyřicetiletý terorista si neustále stěžuje na porušování lidských práv a doufá, že by mohl být podmínečně propuštěn ještě letos.

Pravicový politický aktivista

22. července 2011 spáchal Anders Breivik sérii teroristických útoků na ostrově Utøya v hlavním městě Norska Oslu. Celkem připravil o život 77 osob.

Většinu z nich tvořili účastníci letního pobytu mládežnické organizace Norské strany práce. Za své činy byl poslán do vězení a zkoumán několika psychology, kteří se snažili zjistit příčinu jeho jednání.

Dokonce i český politolog Zdeněk Zbořil ho označil za sociálně nevyspělého psychopata, který by neměl být z vězení propuštěn.

Podle všeho totiž hrozí, že by své činy opakoval. Jiní norští lékaři se domnívají, že by mohl páchat trestné činy přes třetí osobu a podněcovat ostatní k podobným činům, za které on sám skončil ve věznici.

Porušujete lidská práva

Breivik byl poslán do věznice s nejvyšší ostrahou, několikrát se ale pokusil odvolat s tím, že zákony porušují základní lidská práva. V roce 2017 odvolávací soud rozhodl, že k ničemu takovému nedochází.

Jelikož se norské věznice snaží vězně více napravovat než trestat, má Breivik k dispozici celkově tři cely. Obytnou, pracovní a tréninkovou.

Má přístup k dennímu světlu, psací stůl, DVD a posilovací přístroje. Ačkoli bylo v roce 2016 zacházení s Breivikem vyhodnoceno jako nelidské, o rok později soudy toto tvrzení vyvrátily.

Podle všeho nejsou v případě Breivika porušována žádná lidská práva, naopak má v rámci svého trestu nadstandardní podmínky.

Chce požádat o milost

Letos se Breivik rozhodl kvůli podmínkám, ve kterých musí žít, opět stát žalovat. Stěžuje si na samotu a izolaci, zároveň se rozhodl požádat také o předčasné propuštění.

Podle právníka, který jeho požadavky odeslal příslušným orgánům, má Breivik právo na přezkoumání celé záležitosti. Podle jeho slov je velmi pravděpodobné, že svého cíle může dosáhnout. Obecně si to ale úřady nemyslí.

Zdroj: irozhlas.cz, en.wikipedie.org, idnes.cz
Autor: Šárka Cvrkalová


Sdílet článek:Share on facebook
Facebook

Související články