John Joubert: Sadista s vysokým IQ. Znepokojivý příběh mladého vraha, který byl rád, když ho chytili

od Nikola Jaroschová
3 minuty čtení
Mlady sadista vrah
Zdroj: Shutterstock

V dětství se stal svědkem toho, jak se jeho vlastní otec pokouší uškrtit matku. Zbytek svého života pak strávil odhodlaný stejnou bolest způsobit i ostatním. To se mu bohužel podařilo. John Joubert řekl, že je vděčný, že byl dopaden. Jinak by zabíjel znovu.

Po rozvodu rodičů a několika stěhováních se stal jakýmsi vyděděncem, zoufale toužícím po spojení. Nikde se mu nedařilo zapadnout, trápil ho pocit méněcennosti a nízké sebevědomí. Bylo mu pouhých třináct let, když pobodal šestiletou dívku tužkou a líbilo se mu, jak plakala. Brzy poté zavraždil nejméně tři mladé chlapce.

John Joseph Joubert se narodil 2. července 1963 v Lawrence v Massachusetts. Byl velmi inteligentním dítětem, jeho mládí a dospívání však formovalo prožité trauma. Když se rodiče rozvedli, bylo mu šest let.

S matkou se přestěhoval do chátrajícího bytu v Portlandu ve státě Maine. Svého otce nesměl navštěvovat a panovačnou matku začal brzy nenávidět. Ve škole byl považován za vyvržence a pocity izolace se snažil kompenzovat tím, že vstoupil do skautu.

Inteligentní sadista

S IQ 123 strávil mnoho času sadistickým fantazírováním o vraždách, svazování a kanibalismu všech, kteří se mu postavili na odpor. Když zrovna nepřemýšlel o tom, jak zabít svou chůvu a sníst její maso, pracoval jako roznašeč novin, či chodil do již zmiňovaného skautu.

Mučil mladší děti ve městě

Když poprvé pobodal malou dívku tužkou, pocítil sexuální uspokojení a tento čin se rozhodl opakovat i na dalších dětech v celém Portlandu. Následující den sekl jinou dívku žiletkou, když kolem ní projížděl na kole. Při dalším incidentu zbil a škrtil malého chlapce. Nikdy nebyl za žádný útok chycen a šikanu si začal velmi užívat.

Joubertovo vražedné řádění

Po těchto počátečních „pokusech“ Joubert 22. srpna 1982 spáchal první vraždu. Vybral si jedenáctiletého Richarda Stetsona, na kterého si počíhal na jeho oblíbené běžecké stezce. Chlapce uškrtil, svléknul, několikrát ho bodnul do hrudníku a pokousal. Chlapcovo tělo ležící u silnice našel druhý den ráno projíždějící řidič.

Zatkli nevinného

Vyšetřovatelé neměli žádné důkazy, se kterými by mohli pracovat. Než zatkli domnělého podezřelého, od vraždy uplynul celý rok. Obvinění byla zamítnuta až v únoru 1984, protože neodpovídaly otisky zubů na chlapcově těle. Do té doby však Joubert na svůj seznam stihl přidat minimálně další dvě oběti.

Po absolvování portlandské střední školy se Joubert přestěhoval do Nebrasky do města Bellevue. A bolest jiným se rozhodl působit i zde. Bylo 18. září 1893, když si obyvatelé městečka stěžovali, že nedostali své nedělní noviny. Místní poslíček, třináctiletý Danny Joe Everle vstal na svou brigádu brzy ráno, jako každý víkend. Stihnul však roznést pouze troje noviny. Poté zmizel.

Nedoručené noviny

Chlapcův otec našel synovo opuštěné kolo a nedoručené noviny o několik hodin později. Tři dny poté našla Everleho mrtvé tělo policie. Na těle měl osm bodných ran a otisky lidských zubů. Ruce i nohy měl svázané a tělo bylo pohozeno v lese. Ačkoli nevykazoval stopy sexuálního násilí, policie začala vyslýchat známé pedofily. Místní banka vypsala odměnu za informace vedoucí k zatčení vraha.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený 🖤 Natalie (@talkmurderwithme)

Joubert mezitím pracoval jako radarový technik letectva na nedaleké letecké základně Offutt. Netušil, že po něm začala pátrat dokonce FBI, a tak s další vraždou dlouho nečekal.

2. prosince zmizel dvanáctiletý Christopher Walden při své cestě do školy. Stalo se to necelých pět kilometrů od místa předchozí vraždy. Jeho zohavenou pobodanou mrtvolu našli lovci bažantů o dva dny později, ukrytou v lese za městem.

Podezřelý muž ve vypůjčeném autě

Tentokrát měla FBI svědky, kteří si všimli podezřelého bílého muže v autě, který za pomoci nože donutil chlapce nastoupit k němu do vozu. V polovině ledna 1984 byl muž znovu spatřen, jak se potuluje poblíž školky v Bellevue. Zaměstnanec školky si zapsal poznávací značku auta a ihned kontaktoval FBI.

Pronajaté vozidlo bylo sledováno ke dvacetiletému Johnu Joubertovi, vojákovi z nedaleké letecké základny. Nejenže se shodoval s profilem, který sestavila FBI, ale připomínal i identikit sestavený z výpovědí svědků. Při prohlídce Joubertova pokoje pak policie našla lovecký nůž a lano, identické s tím, kterým byl svázán malý Danny Eberle.

Nutkání zabíjet

John Joubert byl zatčen a vzat k výslechu. K oběma vraždám se přiznal. Na otázku, zda by vraždil znovu, přiznal, že nepochybně ano a že je dobře, že ho chytili. Soudce mu stanovil rozsudek smrti.

Když jeho případ proběhl portlandskými novinami, místní detektivové si všimli podobnosti se zdejší vraždou Richarda Stetsona. Joubert se tak okamžitě dostal do seznamu podezřelých. Po srovnání otisků zubů bylo jasno a Joubert byl obžalován z další vraždy.

Navzdory četným hodnocením naznačujícím, že Joubert trpěl schizoidní poruchou osobnosti, bylo rozhodnuto, že byl při páchání zločinů zcela příčetný. Byl popraven 17. července 1996 na elektrickém křesle v Nebrasce.

Zdroj: en.wikipedia.org, allthatsinteresting.com, murderpedia.org
Autor: Michaela Pauerová


Sdílet článek:Share on Facebook
Facebook

Související články